Silniční běžec
Lukáš

K nejpodivnějším ptákům amerického jihozápadu patří roadrunner, tedy silniční běžec. Že jste o něm ještě neslyšeli? "Mig-mig“ – už vám svítá? Možná ho znáte pod českým jménem kukačka kalifornská (Geococcyx californianus), i když je třeba říci, že roadrunner mu sedí mnohem víc.

Pro pouštní a polopouštní zvířata, ptáky nevyjímaje, jsou nohy mnohem důležitější než křídla. A neplatí to jen u pštrosů, kteří schopnost letu ztratili úplně. Na rychlém běhu jsou závislí třeba i dropi, běhulíci, dokonce jedna pouštní sojka a řada drobných pěvců. Schopnost rychle běžet je tedy dána mnoha opeřencům, ale cenu pro nejlepšího si zaslouží jen silniční běžec – kukačka.

Na svých štíhlých vysokých nohách vyvine běžně neuvěřitelnou rychlost kolem 25 km/hod (při této rychlosti udělá asi 12 kroků za vteřinu), ale to není vše! Velice často, když projíždíte oblastí, kde se vyskytuje, se najednou ocitne před vaším automobilem a snaží se vám utéci (odtud její jméno silniční běžec). Neuhne do strany, jak by rozum velel, ale prostředkem silnice se řítí vpřed. V ten okamžik vyvine chvilkovou rychlost až 45 km/hod. Ta už je srovnatelná s rychlostí běžícího pštrosa, ovšem představte si, že kukačka je pták velikosti kuřete.

Běh kalifornské kukačky navíc není klasický, tedy přímočarý. Aby byla úspěšná a dostihla či spíše překvapila svou kořist, uhýbá za běhu vlevo či vpravo, vždy bleskurychle a naprosto neočekávaně. Tento "cikcakový“ běh (Američané mu říkají zigzagging) je opět něčím naprosto originálním. Aby v běhu a zatáčkách kukačka neupadla, pomáhá si dlouhým širokým ocasem jako kormidlem. Na poušti honí drobná zvířata – savce, ptáky, ještěrky, hady – a nejrůznější hmyz. Drobnou kořist polyká živou, větší zvířata zabíjí údery svého silného zobanu. Takže mig-mig.