Clavis 6

únor 2004
Clavis 6 - únor 2004

obálka

Akce

ne 8.2.Termín odevzdání přihlášek a zálohy na Jarňáče - přihlášku je mimo jiné možno nalézt i na www.vlcaci.wz.cz
st 11.2.Domlouvání Jarňáčů 2 - od 19:00 v klubovně RKC (dále už CaP :-))
čt 12.2.Středisková rada - od 18:00 v klubovně CaP
pá 13.2.Tělocvična - škola Brdičkova od 16:30 do 18:30, v hlavní režii nebude volejbal...
27.2.Středisková tělocvična - škola Brdičkova od 16:30 do 18:30 (program Ferda, shání pomocníka!)
28.2.-6.3.Jarňáče- více v přihlášce nebo Rybča
čt 11.3.Vychází Clavis - od 18:00 v klubovně CaP

Symbolem na měsíc únor je Můrka & Fantomas (zajišťují chod akcí v tomto měsíci), na měsíc březen Fantomas & Terminátor (jim hlašte plánované akce na březen další měsíce).

Uzávěrka příštího čísla je ve středu 3. března! Kdo by chtěl napsat něco o Jarňáčích, je třeba se domluvit (nejpozději na 8. březen)!!!

Úterní tělocvičny: 10.2. volejbal + fotbálek, 17.2. volejbal, 24.2. volejbal + basket

Oddílové páteční tělocvičny: 13.2. Clavis, 27.2. Středisková


 

Paráda

13.-15.2.Výprava (Tábor)
 

Minnehaha

so 7.2.Skautský přechod Brd

Jarní vandr

Muwín

Zima ještě zdaleka nekončí, ale v přestávkách zimního spánku už občas pomyslím na jaro. Po celkem vydařeném vandru podzimním bych vás teď chtěl pozvat na vandr jarní. Představy mám zatím jenom takové mlhavé a zapadané sněhem, ale chci vás na konání vandru upozornit s dostatečným předstihem.

Termín bude velmi pravděpodobně první dubnový víkend. To by se podle mých informací nemělo krýt s žádnou důležitou akcí oddílů nebo kmene. Místo, kam se vydáme, bude přinejmenším se smíšenými a také listnatými lesy a nějakým potokem nebo říčkou a také nesmí chybět louka. Na začátku dubna totiž už budou kvést jarní kytky a všechno bude krásně vonět. Jedním z míst, na které tenhle popis sedí, by mohlo být Křivoklátsko, ale to ještě nechám otevřené. Všechno důležité se dozvíte v příštím Clavisu.

Tělocvičny

Ferda

Sice jsem to už rozesílal do všech stran po e-mailech, ale je nutno zaujmout stanovisko oficiální:

 1. Tělocvičny i nadále budou!
 2. Předplatné je třeba zaplatit do 17.2. (úterý)! Kdo nezaplatí, ale hlásil se mi jako předplatitel, podepíše mi "nějakej" papír... viz. dále bod 8) a bod 9)
 3. Plnopředplatitelé zaplatí 630 Kč za 18 tělocvičen.
 4. Polopředplatitelé zaplatí 315 Kč za 9 tělocvičen.
 5. Doufám, že bylo dostatečně pochopeno, že za předplacené, ale nenavštívené tělocvičny není možné peníze vracet! K polopředplatitelům jsme tedy milosrdní, na tělocvičny nemusí pochopitelně chodit v řadě (protože to není v jejich časových a nikoli finančních možnostech).
 6. Oficiálně má středisko tělocvičnu v nájmu od 6.1. do 11.5., ale budeme chodit až do 8.6. jako podle staré smlouvy. Máme tak čtyři tělocvičny jakoby zadarmo!
 7. Celkem se musí vybrat 11.224,- Kč. To by neměl být problém a je pravděpodobné, že se vybere víc. Co s takovými penězi se rozhodne, až se bude vědět, kolik to dělá. Upřednostním vrácení peněz plnopředplatitelům za nenavštívené tělocvičny (100% docházka je bohužel asi utopie, takže nějaká shovívavost je namístě) a "zalepení díry" (slabší účast) po lednových tělocvičnách.
 8. Nepředplatitelé zaplatí 25 Kč za hodinu tělocvičny nebo 40 Kč za obě hodiny. Tento nepoměr není překlepem!
 9. Předplatitelům, kteří nezaplatí do 8.6. bude účtována částka, jakoby si tělocvičny nepředplatili, viz. bod 8)! Není to o moc víc, ale já také věřím, že se nenajde nikdo, kdo by do té doby nezaplatil.

Plnopředlatitelé (neseřazeno abecedně!): Ferda(ten), Ťap, Faithy, Bára, Rychlík, Můrka, Bobr, Honza (1/2), Padák (1/2), Alča, Lišák, Puštík, Honzina (tučně vytištění již zaplatili, 1/2 - zaplaceno z jedné polopviny)

Polopředplatitelé: Zajda, Křemla, Muwín, Brůča, Peggi

Pokud se vyberou všechny peníze od těch, kteří se mi nahlásili jako předplatitelé a po přičtení peněz, které se vybraly v lednu a od nepředplatitelů na první únorové TV to máme... pět plus jedna je šest... krát dva je dvanáct... 10.955,- Kč! Prima, to je všechno, co jsem vám chtěl k tělocvičnám vzkázat.

Jak to bylo s těmi vlaky?

Muwín

To, co je na začátku vpravo bude P, vlevo L. Pravá lokomotiva zajede na výhybku. Celý levý vlak přejede doprava. Pravá lokomotiva vyjede z výhybky, připojí vagóny L3, L2 a L1 a popojede doleva. Teď zacouvá na výhybku levá lokomotiva. Tím bude možné připojit za vagóny L3, L2 a L1 levého vlaku i vagóny P1, P2, P3 a P4 pravého vlaku. Všechny jsou teď taženy pravou lokomotivou, která s nimi popojede doleva, aby mohla vyjet z výhybky levá lokomotiva. Teď už to bude hračka, protože obě lokomotivy jsou na kolejích tak, aby mohly pokračovat do cíle své cesty a zbývá pouze vyměnit si vagóny.

Levá lokomotiva si připojí vagóny P4, P3, P2, P1 a L1 a přejede s nimi vpravo. Pak zacouvá na výhybku, kde odpojí vagón L1. S ostatními vagóny odcouvá doleva kde je odpojí. Pak si na výhybce připojí svůj vagón L1. Tento postu zopakuje i s vagóny L2 a L3 a pravé lokomotivě už zbyde jen připojit si své vagóny P1 - P4. To nebylo těžké, že?

První (a také zároveň poslední) kdo se mi ozval se správným řešením byl Kuba. Jeho řešení také připojuji, protože pro řadu z vás bude třeba srozumitelnější než můj slovní popis. Kuba také správně podotkl, že to byla hračka k jejímuž rozlousknutí stačila jenom chvilička. Však to také byla rozcvička. Těšte se tedy brzy na nějaké další a trošku těžší hlavolamy.

Řešení Kuby:

1. Vlak vlevo bude A, vlak vpravo B.

2. BL odpojí vagóny a zajede na výhybku.

3. Celý A projede, BL vyjede, AL zajede na výhybku.

4. BL odtáhne všechny vagóny, AL vyjede.

5. AL zatlačí A1 na výhybku, odpojí, zatlačí ostatní vagóny na druhou stranu, odpojí a vytáhne A1.

6. Stejně to udělá i s A2 a A3. Tím je úkol splněn. Lokomotiva čumákem tlačit ani nemusí, stačí tahání.

Ferda: Nic nečtu, ještě jsem se k tomu ani nedostal!

Co se dělo po střediskové...

Míla (a Ferda)

Ahoj, je tady další díl vaší oblíbené rubriky. Dnes však nebudu psát o tom, co se dělo na lednové střediskové, protože jsme se po ní již společně viděli, ale pokusím se sepsat to, co jsme si řekli na našem nedělním setkání... /Možná mi to sepisování bude dělat trochu problémy... (přeci jen je skoro ráno) ale vy si s tím už nějak poradíte :-)./ Tak tedy:

Akce:

Nejbližší akce která nás čeká jsou Jarní prázdniny. Podle posledního dění již probíhají horlivé přípravy programu... Upozorňuji, že další schůzka je 11.2., (teď doufám, že se trefím do času) od 19:00 v klubovně CaP. Připomínám, že do 8.2. se má Rybče nebo Šákulovi odevzdat přihláška a zaplatit 400 Kč. (9.2. jdou kupovat místenky, ten kdo to nestihne zaplatit, tomu nebude lístek koupen...)

Další akcí jsou Koně (19.-21.3). Podle předběžného průzkumu by měli jet: Můrka, Ťap, Rychlík, Míla, dále pak možná: Padák a Ferda(ten), Alík a Lišák? (Případné otázky vám ráda zodpovím.)

V dubnu nás čekají Velikonoce (8.-12.4.). PPPP (podle předběžného průzkumu pojede): Ferda, Můrka , Míla, možná Rychlík, Padák, Rybča, Janina. Doufám, že se ještě někdo přidá!!! (nebojte se nás na cokoliv zeptat, s Můrkou vám vždy nějakou odpověď dáme...)

Dále nás čeká Vlajková hra (8.-9.5). Vlajkovou má na starosti Ferda, obracejte se s dotazy na něj. PPPP: Honza, Bára, Rychla, Ťap, Ferda(ten), Můrka, možná Faithy (teď doufám, že jsem to nespletla...:-)) Ferda: Předběžně jsem nahlásil dvě družstva o 6-8 lidech. Předpoklad se pravděpodobně naplní. O akci je zájem i mezi "starou gardou". Kuba, Puštík, Marka se mi přímo ozvali. Dále tuším ještě tyto žoldnéře: Lišák, Alča, Honzina... možná Brůča... To bude akce! Rozhlašte to všude, kam se hnete! Zájemci, nechť kontaktují mě nejpozději do půli dubna.

Aby toho v květnu nebylo málo, měl by se konat Cyklovandr (15.-16.5.). Na starost ho má Lochy, kterému prý rád pomůže Šákul. PPPP: není nikdo uveden...? (asi jsem se zapomněla zeptat)

5.-6.6. bychom měli vyrazit na Lezení. Janek slíbil, že se o to postará...:-)

Poslední víkend v červnu a od 30.6 - 2.7. se bude konat Stavění tábora. K tomu myslím není co dodat... Ferda: Já bych dodal, aby si udělalo čas co nejvíc lidí. Pomoc je vítána i od starších roverů a čím dříve budeme vědět, kdo nám pojede pomáhat, tím lépe. Zkrátka jako vždy - tábor se sám nepostaví! Hlašte se Rybče nebo mně, ať v tom máme jasno!

Akce na kterou se všichni těšíte... je Voda, ta proběhne od 1.-8.8. PPPP: Pepsi, Bára, Rychlík, Můrka, Šákul, Ferda(ta), možná Ferda(ten), na část: Míla. Doufám, že ještě pojede nějaký vodák/čka a ještě někdo od nás :-). Otázky směřujte na Pepsi... Ferda: Myslím, že se mluvilo o tom, že pokud nepojede nikdo zkušený (vodák), tak nemůžeme jet oficiálně a čerpat dotaci. Chtěl bych vidět toho blázna... Ale když bychom si to předtím někde zkusili... Nepočítejte s tím, že všechno zařídí Pepsi a zkuste se po někom a po něčem podívat!

To je k nejbližším akcím snad vše. Snad jsem na nic nezapomněla. Kdyby přece, tak to příště napravím... Těším se až společně zase někam vyrazíme!

Tělocvičny:

Věřím Ferdovi, že již všechny informoval o úterních tělocvičnách. Jsem ráda, že se je podařilo zachránit (i když tam kvůli škole bohužel (nebo dík) nemůžu chodit).

Na lednové střediskové se dohodly nové termíny pátečních tělocvičen. Na nás vyšly dvě, a to: 13.2. a 28.5.

Registrace:

Letos se bude platit částka 700 Kč. Kdo ji Johny ještě nezaplatil, ať tak urychleně učiní!!! Kdo jí registraci do 22.2, nezaplatí, toho pak budu pronásledovat dokud tak neučiní!!! Kdo nezaplatí do konce února, tak... s největší pravděpodobností nebude registrován. Ferda: Pro sociální případy a "staré firmy" je Johny ochotná domluvit splátkový kalendář.

To je ode mne až do příštího čísla vše...:-) Přeji všem krásný únor!!!

Míla

Ferda: Poznámky jsem připojil se svolením Míly (která mi článek "ušila" na zakázku :-)). Víc hlav víc ví...

Vlčáci na webu!!!

Ferda

Všem se na vědomí dává, že 97. Junácký oddíl Vlčáci již má svoje vlastní stránky na internetu. Myslím, že určitě stojí za shlédnutí. A to opakovaně, protože se budou neustále vyvíjet. Čekají vás stále nové fotky, články, pravděpodobně i časopis bude na internetu!!! Tak neváhejte kliknout! Adresa je www.vlcaci.wz.cz.

Autorem stránek je především Michal Šmilauer (Agent, 11 let), nemenší zásluhy má i Ivo Stružinský (Ivo, 14 let). Do začátku nám pomohla také Michalova maminka, rovněž děkujeme. Autorem většiny textu a fotografií jsem zatím já. Kdokoliv má něco, co bychom mohli použít, obraťte se na nás! Tímto děkuji i Puštíkovi za pohotové nabídnutí CD s fotografiemi do roku 1996.

Telegraf

Na přání Míly (tedy "šito" na zakázku :-)) tu máme znovu telegraf, který má fungovat někdy od listopadu. Všichni si ho dobře prohlédněte, ať víte, komu máte volat, když ván přijde nějaká zpráva!

Tučně vytištěný čtyřlístek tvoří malý okruh. Pokud budete chtít poslat něco telegrafem, zavolejte jim a oni se postarají o to, aby se to dozvěděli ostatní z jejich skupiny (v okénku pod nimi) a mimo to si to pošlou mezi sebou, čímž dojde k propojení malých okruhů s velkým.

Když vám přijde nějaká "telegrafní" zpráva, jste povinni poslat ji co nejrychleji dále. Pokud se nedovoláte, tak zvažte, jak důležitá informace je posílána. Je-li aktuální, měli byste telegraf zachránit přeskočením nedostižného a toho zkoušet kontaktovat i poté.

Poslední volá zpět šéfovi skupiny, aby bylo jasné, že všechno klaplo.

Samozřejmě je možné využít ke komunikaci jen malých okruhů. Dám příklad: Ferda nemůže přijít na schůzku, tak pošle telegraf jen v Jankově okruhu. Z okruhu Míly nebo Pepsi nemá cenu hledat pomoc, i když by jistě rádi pomohli. Okruh Křemly jsem neuvedl záměrně, neboť je smíšený a Ferda by volal spíše jednotlivcům. Ale to už jsem někde úplně jinde. Pokud použijete jen malého okruhu, tak je pochopitelně zbytečné volat šéfovi skupinky. Tuto úlohu zastanete sami a navíc nebudete muset volat dvakrát a výhodu je jistě i to, že okruh u vás i končí.

Ferda

Z důvodu ochrany osobních údajů není Telegraf na Internetu k dispozici.

Zdravotnický kurz

Dobrý den.

Chtěla bych vám nabídnout kurs první pomoci určený pro táborové zdravotníky. Máte-li zájem, přihlaste se. Na kursy konané později (blíže prázdninám) už bývá velký nával.

S pozdravem
Eva Bernatová

Kurs zdravotník zotavovacích akcí

Kurs první pomoci v rozsahu 40-hodinové normy (dle vyhlášky o zotavovacích akcích pro děti a dorost).

Absolventi jsou oprávněni vykonávat funkce zdravotníků:

Platnost průkazu je 4 roky.

Kurs pořádá: Český červený kříž - Oblastní spolek ČČK Praha 7 a 1 zastoupený Oblastní skupinou Mládeže ČČK Praha 1 a 13, Kuncova 2573/3a, 155 00 Praha 5. Telefon: 606 874 860, e-mail: bernatova@email.cz.

Kurs se koná každé úterý vždy od 18:00 hod. do cca 21:00 hod. v prostorách naší klubovny Kuncova 2573/3a, Praha 5 (je to cca 5 minut od metra Stodůlky, blízko stodůleckého kostela, nová budova u fotbalového hřiště za sokolovnou)

Kurs je rozvržen do 10 výukových bloků (konzultací) a zkoušky:

 1. 27. 1. 2004 - obvazová technika, první pomoc, úvod kursu
 2. 3. 2. - krvácení
 3. 10. 2. - poranění hrudníku a dýchací soustavy, šok, mozkolebeční poranění, popáleniny, omrzliny, úpal, úžeh
 4. 17. 2. - bezvědomí a KPR
 5. 24. 2. - zlomeniny
 6. 2. 3. - interní stavy, otravy, hadi, psi, nakažlivé nemoci, porod, polohování
 7. 9. 3. - praxe I., vyhláška o zotavovacích akcích pro děti a dorost
 8. 16. 3. - zdravotnická taktika, transport poraněných
 9. 23. 3. - praxe II.
 10. 30. 3. - zkoušky
 11. únor - březen - vodní záchrana, trénink v bazénu Suchdol, termín bude upřesněn

Dále je součástí kursu a samostudium anatomie a vyhlášky o zotavovacích akcích pro děti a dorost. Podmínkou připuštění k závěrečné zkoušce je alespoň 80% docházka na konzultacích.

Závěrečná zkouška obsahuje:

1) písemný test z anatomie, teorie první pomoci a vyhlášky

2) praktické ošetření dvou namaskovaných poranění

V případě nezvládnutí zkoušky je možnost jednoho opravného termínu (datum po dohodě).

Cena kursu: 1.000,- Kč. Kursovné se hradí v hotovosti na první konzultaci (příp. lze po dohodě vystavit fakturu).

PS: Zájemcům z kmene by středisko při úspěšném absolvování kurzu část nákladů uhradilo (odhadem 50%).

obálka 2

Do tohoto čísla přispěli Ferda, Míla a Muwín.

Obrázky nakreslila Můrka.

Úpravy textu a grafická úprava: Ferda

Na http://clavis.vrana.cz umístil Jakub Vrána (Kuba 11).

Toto číslo vyšlo ve čtvrtek 5.2. v nákladu 17 výtisků.

Příští číslo vyjde ve čtvrtek 11. března, uzávěrka je ve středu 3. března.domů