Clavis 1

září 2004
Clavis 1 - září 2004

obálka

Akce na únor

 

Kmen

čt 3.2.Clavis - vydání Clavisu, klubovna RKC, 18:00
čt 17.2.Clavis - klubovna RKC, 18:00 
čt 3.3.Vychází Clavis - program od 18:00 v klubovně RKC
 

Jiné roverské

so 26.2.Roverský Banánový ples, areál Bohnice
4.-6.3.Setkání roverů Prahy 5 - viz. dále

Každé úterý jsou opět od 19:00 do 21:00 tělocvičny (především volejbalové) v ZŠ Kuncova! Vstup pro nepředplatitele je 65 Kč na tělocvičnu.

Uzávěrka příštího čísla je v pondělí 21.2. Podrobnosti k akcím zasílejte do stejného data rovněž na clanky.clavis@vrana.cz.


 

Střediskové

st 16.2.Schůzka rodičů oddílů, pravděpodobně klubovna u ZŠ Kuncova
 

Paráda a Vlčáci

 Nejsou informace
 

Minnehaha

so 12.2Procházka na Petřínskou rozhlednu, Zrcadlový sál, info Ferda
st 19.2Výročí oddílu, klubovna Mohylova
 

Letorost

 Nejsou informace

Správnost akcí nezaručuji, jsou sepsány podle původního celoročního plánování.

Úvodník

Faithy

A je tady další číslo Clavisu!!! Třikrát hurá! Děkuji všem, kteří se odhodlali něco napsat či nakreslit. Doufám, že vás tvůrčí nálada nepřejde a stanou se z vás pisálci, aby se Clavis plnil.

Nezbývá mi ale než upozornit na článek Ferdy, nechci lkát a nadávat, že nepíšete, nebo píšete málo atd. Spíš bych byla ráda, kdybyste se zamysleli na funkcí Clavisu, jestli dříve byla informační, tak se obávám, že už tolik není, upřímně řečeno...podívejte se na seznam akcí. Prostě a jednoduše, bylo by fajn, kdybychom se nad tím alespoň trošičku zamysleli, mohlo by to něčemu pomoci.

Takže ať máte všichni co nejhezčí únor a ještě hezčí březen.

Kam? Jedině do Jaroměře!

Ťap

Nedávno, vlastně už tomu bude 14 dní, jsme se vydali s partou přátel na chatu do Jaroměře a o tom vám právě budu, milé děti, vyprávět! Teda spíše shrnu než povyprávím, ale však si to (doufám) přečtete.

S klidem v duši mohu říci, že jsem nebyla dlouho na tak příjemné akci. Možná bych třeba měla zdůraznit něco ve smyslu, že bez vás, kteří jste tam nebyli, to bylo ochuzené, a že je škoda jak málo se téhle akce zúčastnilo lidí, ale opak je pravdou. Přeberte si to jak chcete, ale nemyslím to nijak zle. Vlastně vy můžete jedině namítnout, že s vámi by to bylo mnohem lepší, zajímavější a možná máte pravdu, ale raději si to nechte sami pro sebe.

Víte, co opravdu nemám ráda, když jsem v nějaké společnosti?? Jsou to takové situace, kdy si vaši přátelé povídají, smějí se a vzpomínají si na něco, co jste s nimi nezažili a můžete se tak akorát usmívat a představovat si jaké to asi bylo. Je samozřejmě pochopitelné, že nikdy nemůžete být všude, i když chcete, ale jednoduše vás to zamrzí a to obzvlášť, když se o takových akcích baví společnost často.

Proto jsem ráda, že tentokrát mohu v této roli "baviče" stát já :-). Protože až potkám Mílu, Šákula, Lentilku, Iva nebo Gymi určitě si zavzpomínáme na tento víkend.

Tak třeba:

Na rovinu!

Ferda

aneb Nejen o tomto časopisu

Tento článek je určen především aktivním členům kmene, ale i všem ostatním, kteří se o dění v kmeni zajímají. Píšu ho jako člověk, který chce být členem tohoto kmene a který by do něho rád z této pozice zasahoval.

Jedním z důvodů, proč jsem zanechal šéfredaktorování Clavisu, bylo to, že jsem se už nechtěl dostat do situace, kdy mi nepřijde žádný příspěvek a budu odkázán jen sám na sebe. Clavis mě unavoval tím, že do něho přispívalo jen několik málo jedinců (díky jim za to). Věřil jsem, že vystřídáním postu šéfredaktora se to změní, ale nestalo se. Možná jsem příliš nedočkavý, ale nechci být naivní.

Přečetl jsem si v minulém čísle, že Míla navrhla, aby měl každý Clavis nějaké téma. Když si vzpomenete na začátek loňského roku, tak jsem nepokoušel o něco podobného. Neúspěšně. Budu tedy mile překvapen, když se to tentokrát povede. Osobně si myslím, že je daleko jednodušší zamyslet se nad vlastním tématem než se snažit přizpůsobit nabízenému. Krom toho vlastní téma mi zaručuje odlišnost a Clavis jako celek bude pestrý (pokud tedy do něho bude někdo přispívat). Bohužel, většina lidí v kmeni je na takové přemýšlení líná, moderně tomu říkáme, že nemáme čas...

Možná to tak nevypadá, ale já jsem příznivcem tématu, protože se třeba ve vás pletu a potřebujete takto nakopnout. Jinou možnost skrývá řešení v rubrikách. Tuto myšlenku jsem v při převzetí Clavisu od Kuby razil ze všeho nejdřív. Snažil jsem se najít osoby, které by se za jednotlivé rubriky zaručili. Byli by jejich patrony a nabádali ostatní do psaní do těchto rubrik a pokud by nikdo ničím nepřispěl, vytvořili by něco sami nebo příspěvek vyhledali na internetu v knihách či jiným způsobem. Jednou z rubrik, asi tou nejúspěšnější, byla poezie, kterou si nakonec vzala na starosti Pepsi. Ale dopadlo to tak, že pokaždé vytvářela příspěvek sama... Dneska bych se do něčeho podobného už asi nepouštěl. Ne nadarmo se říká: "Nevstoupíš dvakrát do téže řeky!" Každopádně si však dnes myslím, že úroveň Clavisu se nedala zlepšit tím, že se vyměnil "šéfredaktor". Schválně jsem dal to slovo do uvozovek, protože když nemáte podřízené, tak nemůžete šéfovat. A to je právě to! Zodpovědnost za Clavis by měla být rozložena na více lidí!

Pokud se nic nezmění, je jenom přirozené, že jednou Pepsi do Clavisu nenapíše, Muwín taky nebude přispívat věčně a trpělivost Faithy přeteče stejně jako ta moje. Kde leží řešení? Přečtěte si ještě jednou můj článek až sem a snad na to přijdete. Kopnul jsem vás na to dost. Kdybych teď byl na místě Faithy, tak bych prohlásil, že pokud se bude situace z ledna opakovat ještě jednou, Clavis přestane na čas vycházet. Jsem přesvědčen o tom, že v dané situaci by to časopisu, a možná nejen jemu, prospělo.

Ještě jednu otázku si položme. Proč Clavis vlastně celé ty roky vycházel? Potřebujeme ho vůbec ještě? Podle mě možná nepotřebujeme. Podle mě byl dřív dlouhou dobu prostředníkem přis setkání většiny členů kmene. Když ne na jiných akcích, tak alespoň na začátku měsíce jsme se sešli v hojném počtu, abychom se tak nějak nevědomky přesvědčili, že jako roverský kmen opravdu fungujeme. Dne přijdou čtyři lidi, zažil jsem dokonce, že si pro Clavis nepřišel nikdo. Ale jenom o vyzvednutí výtisku Clavisu, jak už jsem naznačil, to není nebo přesněji řečeno, nemělo by být. Rád bych apeloval i na takové lidi jako je Rybička, Marka, Johny, aby jedenkrát za měsíc přišli. Vím, že je někdy těžké, najít si čas, ale vždyť už se pomalu vídáme jenom na střediskových radách! Osobně si myslím, že někteří přestali chodit, protože už nechodil skoro nikdo. Jde to ještě zlomit? Ať tak či

tak, nespojoval bych vydání Clavisu s výstavou (která začíná dříve než v těch 18:00 a jinde než v klubovně). Apeluji, opět s odvoláním na výše napsané, také na ty, teří si pro Clavis nepřijdou, protože ho čtou na internetu.

To je asi tak vše. Věřím, že jsem nikoho nepohoršil svou otevřeností a že to přispěje k lepšímu fungování Clavisu.

Hádanky

Ferda

Za malý okamžik vám položím tři hádanky. První na zahřátí, aby všichni měli šanci aspoň trochu uspět. Druhou, která vyžaduje přemýšlení, určitě také většina rozluští. No a třetí, to je takový bonbónek. Vyžaduje totiž také trošku důvtipu. Kdo na ni přijde, klobouk dolů. Já jsem to nevydržel a podíval jsem na řešení. Aby vás to nelákalo jako mně, najdete řešení všech hádanek v příštím čísle.

Topinky

Za jaký nejmenší čas opečete tři topinky, když se na pánvičku vejdou jen dvě najednou a jedna strana se peče 30 sekund?

Král a jeho tři dcery

Král měl tři dcery: Anežku, Bertu a Cecílii. Anežka vždycky mluvila pravdu, Berta vždycky lhala a Cecílie někdy mluvila pravdu a někdy lhala. Ke dvoru přijel cizí princ, aby se ucházel o pravdomluvnou Anežku. Král jej zavedl do trůnní síně, kde všechny tři dcery seděly vedle sebe. A že princi Anežku dá, pokud pozná, která z nich to je. Přitom smí každé z nich položit jedinou otázku.

Princ chvíli přemýšlel a pak položil všem tutéž otázku: "Jak se jmenuje princezna, která sedí uprostřed?"

Princezna sedící vlevo odpověděla: "Anežka."
Princezna sedící uprostřed odpověděla: "Berta."
Princezna sedící vpravo řekla "Cecílie."

Princ se jen maličko zamyslel a princeznu podle odpovědí poznal. Která z princezen je pravdomluvná Anežka?

Vypínače a žárovky

Stojíte v místnosti, ve které jsou tři vypínače a dveře. Dveře vedou chodbou do druhé místnosti, ve které jsou tři žárovky. Každá žárovka je propojena s jedním z vypínačů ve druhé místnosti. Z místnosti s vypínači není vidět do druhé místnosti. Vypínače jsou označeny zapnuto/vypnuto. Máte zjistit, která žárovka patří ke kterému vypínači za následujících podmínek:

  1. V místnosti s vypínači můžete být, jak dlouho chcete.
  2. Zapínat a vypínat můžete kterýkoli vypínač, kolikrát chcete.
  3. Až skončíte v místnosti s vypínači, projdete dveřmi do místnosti se žárovkami.
  4. Jakmile projdete dveřmi do místnosti se žárovkami, nesmíte se vrátit zpět do místnosti s vypínači a musíte určit, která žárovka patří ke kterému vypínači.

Pozn.: Elektřina funguje bez poruch. Dráty nevytahujte, to není řešení. Žárovky neprasknou.

Víte-li o nějakých hádankách, hlavolamech - sem s nimi. Typy na internetové stránky apod. Považujte mě za něco jako šéfa této víceméně pravidelné rubriky. Když od vás nic nedostanu, přispěji něčím sám, ale je jasný o co mi jde, ne?

Czech press photo

Ťap

Začátkem ledna jsme místo do klubovny zašli na výstavu Czech press photo. Bohužel nás bylo opět poskromnu ?. Možná se mi to zdá, ale návštěva této výstavy, spolu s výstavou World press photo, by už mohla patřit k našim tradicím, ne?

Je to dobrá příležitost shrnout si dění loňského roku z objektivu našich fotoreportérů, a že se bylo na co koukat. Nejvíce mě dostala jedna černobílá fotografie, na které byl malý mentálně postižený kluk přivázaný na metr dlouhý řetěz jako nějaké zvíře. Fotku ještě více umocňovalo to, že chlapec byl nehorázně, ale obvykle vyhublý a zaostalý nejenom svou nemocí, ale i lidskou lhostejností.

Fotosérie rozjetých zvířat nebyla na pohled zvláště příjemná (málem jsem zvracela), ale jako dobrý nápad bych to ocenila. Vy, co jste ještě na téhle výstavě nikdy nebyli, tak se za rok nezapomeňte zvednout a jít se sami podívat.

Mezi smutnými fotkami najdeme, ale také snímky úsměvné, např.: nafouklé tváře pana Havla foukající do harmoniky (jestli si pamatujete tak takhle zahájil pan exprezident svou první konferenci po ukončení svého funkčního období).

Ale ještě než se zvednete dám vám pár rad na závěr. 1) nechoďte na výstavu hodinu před jejím koncem, nemuseli by jste si ji také stihnout pořádně prohlédnout a za 2) berte si sebou některý ze studentských průkazů nebo z vás mohou udělat nějakého dělníka, zedníka ve středních letech. Ráda vám to vysvětlí Pepsi :-).

1. setkání roverů a rangers Prahy 5

Míla

Pozvánka

Pokud jsi si na tyto otázky odpověděl/a kladně, neváhej a přijeď!!!
Termín: 4. - 6. března 2005
Místo: základna Korno v Srbsku
účastnický poplatek: 200 Kč/osobu

Co s sebou: nic zbytečného a to co by se Ti mohlo hodit, nezapomenout spacák, ešus, jídlo na páteční večer, přezůvky, lžíci, karimatku, oblíbenou báseň a mňamaktor

Přihlaš se nejpozději do 20. února 2005 na e-mail: viteksos@seznam.cz, popřípadě na telefon: 728735265, uveď prosím své jméno, přezdívku, oddíl a středisko, kontaktní adresu a telefon!

To je zatím všechno, co potřebujete vědět :-), těšíme se na setkání s Vámi

Za přípravný team zdraví Míla a Martin

Takový malý příběh

Oříšek

Běžně se říká, že "ranní ptáče dál doskáče"...


...každý normální pesimista by dodal:

"a dřív chcípne..."


A jaké je z toho pro vás ponaučení?

Každé ráno, se přesvědčte o tom, zda vám nenarostly křídla.
domů