Satelity tak, jak je asi neznáte
Honzina

Ahoj lidi. Tímto článkem bych vás chtěl zavléci do tajů současnou civilizací opěvované vědy a techniky. Nechci jej našlapat samými cizími názvy, jak je to dobrým zvykem v ostatních odborných literaturách, ale chtěl bych vám srozumitelně vysvětlit a popsat alespoň část z této, myslím že ne nezajímavé, oblasti. Vím, že tento článek se u některých z vás může setkat s nelibostí k němu, ale proč se na věci dívat jen z té špatné strany.

Tak abych začal. Co to vlastně satelit je? Skoro každý, kdo jej vlastní, by asi řekl, že je to ta věc co u nich doma leží na kredenci a má u sebe takový ten ovládač, pomocí něhož se přepínají programy jako Eurosport, RTL aj. a potom, že k téhle mašince je ještě takový jakoby podnos, který se přidělá ke stěně baráku a přijímají se pomocí něho již výše zmíněné programy.

Ano, měli by pravdu (Ne, neměli by pravdu. Satelit: družice, tj. těleso obíhající kolem planety :-( Slovník cizích slov), ale co je uvnitř té věci a na jakém principu tato sestava pracuje, je pro většinu lidí velkou neznámou. Začal bych nejdříve tím podnosem jinak odborně nazývaným Parabolou. Parabola je přijímač celé této soustavy a její nasměrování závisí na kvalitě přijímaných programů. Ovšem lhal bych vám, kdybych tvrdil, že přijímačem je tato zakřivená deska. Přijímačem samotným je krabička umístěná v ohnisku zakřivení této paraboly. Tato krabička obsahuje vlnový napáječ a konvertor, v kterém je vstupní zesilovač, měnič frekvence, výstupní zesilovač (nelekejte se, vše vysvětlím). Vlnový napáječ je anténou pro příjem signálu z družice. Signál (dále nosný signál) může dosahovat frekvence až 12 GigaHertz (12.109.000 kmitů za sekundu) a je na něm elektricky nabalen signál televizní. Ihned za napáječem je umístěn konvertor. Toto zařízení zesiluje přijímaný signál a přenáší jej do měniče. Zde se změní frekvence přijatého signálu na nižší frekvenci, neboť vysoká frekvence způsobí zvětšení odporu kabelu, kterým signál přenášíme. Jinak řečeno byste signál nemohli nikam přenášet. Po přeměně frekvence se signál ještě jednou zesílí a může se poslat do té tajemné skřínky u vás na kredenci.

Tato skřínka je Družicový přijímač. Družicový přijímač je vlastně převodníkem mezi signálem vysílaným z družice a signálem, jenž je přijímán běžnou televizí. Přijímač obsahuje další měnič frekvence a dále tzv. demodulátor a remodulátor. Demodulátor vezme nabalený signál ze signálu nosného a remodulátor jej opět nabalí na další nosný signál, ale tentokrát signál shodný s nosným signálem televizním. Je to jako kdybyste měli vlak, který přejíždí do státu, kde mají jiný rozchod kolejí, bereme-li v úvahu to, že koleje jsou nosným signálem. Potom jde tento signál do televize.

Výhodou satelitního přenosu je zejména jeho kvalita. Nedochází totiž ke zkreslení signálu způsobenému přírodními vlivy jako například bouřkou. Další výhodou je, že lze přenášet větší množství informací na jakoukoliv část oblasti, jenž družice zabírá. Tím pádem můžete přepínat klidně mezi 50 programy z celého světa. Satelitním přenosem se samozřejmě nepřenášejí jen televizní programy, ale i důležité informace o ekonomice, počítačové programy a mnoho dalších věcí.

Tímto bych chtěl zakončit mé povídání o satelitech. Vím, že by se toho dalo napsat daleko více, ale v tom případě by musel mít Clavis tloušťku vysokoškolského skripta. Pokud budete mít nějaké připomínky, obraťte se na mě. Byl bych velice rád, kdybyste napsali, co si o těchto věcech myslíte.