Hadi, háďátka, hadičky 3
Lišák

Ano správně tušíte. Přicházím opět, abych vám popsal jednoho z mých chovanců. Začnu zařazením do systému:

Třída: Reptilia
Podtřída: Lepidosauria
Řád: Squamata
Podřád: Serpentes
Nadčeleď: Xenophidia
Čeleď: Colubridae
Podčeleď: Colubrinae
Rod: Lampropeltis
Druh: Lampropeltis getulus californiana

To bylo pro ty vzdělání chtivé a pro ostatní to zní trochu jinak. Tento plaz patří mezi užovkovité hady. Český název je korálovka, další jméno nemá. Teraristický slang ji označuje jako "kaliforňanka“. Tak ji ostatně znají i prodejci zvířat. Rod zahrnuje 16 druhů plus kříženci a poddruhy. Výskyt těchto druhů je omezen pouze na jihozápad Kanady a na sever Jižní Ameriky.

Druh, který chovám, se dorůstá délky až 2 m (výjimky), má silné kanibalistické sklony a z toho vyplývá nutnost chovat jedince odděleně. V době rozmnožování můžeme nažrané jedince připustit. Jestliže nechceme přijít o jednoho z nich nebo v horším případě o oba, tak je stále hlídáme a při sebemenším náznaku agresivity oddělíme od sebe. Barva je individuální podle kvality chovného páru a dalších ovlivňujících faktorů (genetika, prostředí, množství potravy). V zásadě se však vyskytují jedinci tmavě černé barvy s kovově zeleným nebo modrým leskem. Po celé délce obepínají hada jasně žluté proužky široké asi 0,5 cm ve vzdálenosti 2 až 3 cm od sebe. Hlava je černá, hladká, se žlutou výraznou kresbou, oči jsou černé. Břišní strana může mít červený nádech. Z popisu si jistě každý představí, jak je had pestrý a věřte, že to není na okrasu, ale jako odstrašující mimikry.

V přírodě se živí nejrůznějšími hlodavci, ptáky, ještěry, vajíčky, žábami a především, což je zvláštnost, jedovatými hady. Nejčastější kořist je chřestýš. Jsou imunní vůči jedu a dokáží pozřít jedince velikého jako jsou ony sami. V zajetí se živí hlodavci a kuřaty (pochybuji, že by terarista nakupoval hady jako krmení) přiměřené velikosti. Vyžadují polosuché terárium s plochou miskou na vodu a nějakým vlhčím místem (rašeliník v rohu). Při manipulaci s nimi je třeba si dávat větší pozor, jelikož reagují na rychlý pohyb okamžitým útokem. Rány od ozubených čelistí (nahoře i dole) se špatně hojí a často jsou provázeny záněty z hadovy nečisté tlamy.

V zásadě jsou to nenároční hadi, kteří se při splnění základních požadavků množí i v menším teráriu (75 x 50 x 40). Doporučil bych je spíš pokročilejším "hadařům“ nebo i začátečníkům s možností konzultace u zkušenějšího.

Na závěr už jenom "otřepanou“ větu. Jakékoliv dotazy, připomínky či snad objednávku rád vyřídím.

Loučí se s vámi had... pardon Lišák.