Jak se pozná, že jsi rover?
No přece tak, že jsem byl skaut. Ale to není to pravé poznávací znamení. Spíš se to pozná podle toho, že se zajímám o spoustu věcí. A že nemám čas. Ale rozhovor vám poskytnu s radostí.
Díky. Takže tvoje základní charakteristika rovera je: nemám čas. To ale nemá víc lidí...
Ano, ale záleží na tom, proč ten čas nemají. Já ho nemám, protože se snažím poznat spoustu věcí a lidí, něco se naučit, něco prožít. Ne být dokonalý znalec všeho (to snad ani nejde), ale aspoň mít o všem trošku přehled. Kromě toho se ještě snažím pomáhat dalším – podle roverského hesla – Sloužím.
To je asi dost náročný program. Nezdá se ti, že se trošku přepínáš?
Však o to jde taky. Nehodlám sice dopadnout jako Jack London, který spal čtyři hodiny denně, aby toho co nejvíc stihl a pak spáchal sebevraždu, ale taky nehodlám hnít po celé dny doma. Vím, že je to náročné. ale pro mě je důležité i to vědomí, že dělám něco náročného. Že překonávám sám sebe i řadu svých vrstevníků, že mám nějaký cíl.
Ale stejně si pořád myslím, že řada tvých vrstevníků má podobné cíle jako ty a nejsou přitom rovery.
To jistě, ale takoví lidé to mají mnohem těžší, protože jsou sami. V roverském kmeni se slučují lidé s podobnými zájmy a obohacují se navzájem. Když je člověk sám, musí mnohem víc hledat a nachází často méně. Zato když je nás víc pohromadě, můžeme se podělit – ten sežene tohle, ten zas ono, tamten zná odborníka k něčemu a další zas rozumí jiné věci. Snadněji a rychleji si předáváme zkušenosti. A přitom to není žádná volná parta, ale skupina lidí s určitým morálním vědomím (jeden druhého nepodrazí). Samozřejmě to může fungovat i jinde. My máme však navíc "Službu“.
A jak ta sem zapadá?
Roverům přece nejde jenom o to získat sám nějaké znalosti a zkušenosti, ale i o to, předat to co ví dál, mladším v oddílech. To je část roverské "služby“ – předávat dál. A další část je starat se o ty, kteří se o sebe dostatečně starat nemohou – o ty, kdo už naší generaci něco předali, nebo o ty, kdo přijímají hůř než my...
Můžeš se ještě pokusit stručně charakterizovat rozdíl mezi skautem a roverem?
Rover si hledá vlastní cestu – spolu s ostatními, ale sám. Ve skautských oddílech jsou to vedoucí, kteří určují, co se bude dělat, ale v roverech už k programu přispívají všichni.
Jasně. Zní to skvěle, ale není to trochu vysněné?
Záleží na každém, jaké to je... Mohlo by to být ještě lepší. Vždycky.