Posvátná místa
LukášProsinec 95

Pro vás a pro mne jsou Stonehenge a katedrála v Chartres... dílem téhož Starého muže pod různými jmény; víme, co udělal, a víme dokonce, co si myslil, že si myslí, ale nevíme proč.

W.H.Auden

Děsivý šik megalitů v Carnacu, mystická taoistická hora Šchaj-šau, rozeklaná svatyně Externsteine, okázalý Skalní dóm – to vše jsou oslavy hlubokého smyslu našich předků pro posvátnost. Na těchto místech bohoslužeb, poutí a pohřbů hledali lidé po celé věky intimní kontakt s božstvy nebo spojení s přírodními silami. Mnoho z nich, jako Šahte Solejman, je v rozvalinách a asi už nikdy nevydají svá tajemství, ale jiné, jako gotická katedrála v Chartres, se od svého počátku změnily jen málo.

Zdá se, že mnoho posvátných míst mělo astronomickou funkci, neboť určité rysy jejich výstavby jsou zaměřeny na planetární děje na nebi. Dva z nejslavnějších dokladů jsou orientace Stonehenge na východ slunce o letním slunovratu a zaměření chodbového hrobu v Newgrange na východ slunce o zimním slunovratu.

Pradávné a hojně rozšířené začleňování jevů na obloze do tkáně posvátných míst dokládá touhu našich předků navázat spojení svého ducha se silami nebes a země.

Jenifer Westwoodová – Atlas posvátných míst

Tak, to by bylo něco na úvod. Myslím, že se máte na co těšit, protože tahle knížka stojí opravdu za to. Dnes se dozvíte něco málo o autorce, ale příště:

Glastonbury: legendární Avalon

Jenifer Westwoodová je absolventkou jak Oxfordské, tak Cambridgeské univerzity. Svou průpravou je specialistkou na anglosaský a staronorský jazyk a literaturu a její zájmy odráží členství ve Folklorní společnosti a Vikingské společnosti pro severský výzkum. Má za sebou řadu publikací. Napsala několik knih pro děti na náměty mýtů a legend, včetně Středověkých příběhů (Medieval Tales, 1967) a Příběhů a legend (Tales and Legends, 1971). Žije v Anglii.