4. ročník časopisu pro rovery Vlčáků a Parádnic 97. střediska Prahy 5 – Stodůlky
Zpátky Clavis 8
Kódování
Domácí stránkaClavis
e@mail
Poslední změna
Přístupůmnoho

Akce
čt 2.18:00 klubovna - vyjde Clavis
pá 3.16:30-18:30 tělocvična 08 - RKC
so 4.14:00 sraz Anděl - výstava Hajného (Kašpra)
po 6.19:00 sraz Luka - ples Pišky a Zajdy
út 7.19:00 sraz Palačák - Lístek, taky tělocvična Kuncovka - basket
po 13.17:00 klubovna - příprava dětského tábora
út 14.Tělocvična v Kuncovce
st 15.Večer pro JF (pořadatelé od 9:00 či 17:00)
čt 16.Hemerovky
pá 17.Hemerovky
pá 17.16:30-18:30 tělocvična 08 - Minehaha
so 18.10:00-18:00 Den Země - Prokopák
ne 19.10:00-13:00 Den Země - Prokopák
17.-19.2. Roverská porada - Příbram
út 21.Tělocvična v Kuncovce
st 22.16:00 sraz Anděl - fotografie Chile (Zajda)
pá 24.16:30-18:30 tělocvična 08 - P+V
24.-26.16:30 sraz Masaryčka (proti pragotronu) - Vlajková (Lišák)
po 27.19:00 sraz Anděl - Knoflíkáři
út 28.Tělocvična v Kuncovce
st 29.16:30 klubovna - Pexesový turnaj (Křemla)
čt 30.18:00 vyjde Clavis
čt 30.Noční pochod s lahví oblíbeného nápoje (Marťa)

Další tělocvičny:

15.5.Minnehaha
22.5.Paráda
29.5.Vlčáci

Symbol moci na květen: Kašpra a Muwín

Setkání kodasu

Na konci dubna nebo v polovině května se bude konat setkání KODASu v PR Babín u Žďáru nad Sázavou nebo ve Stanici ochrany fauny AOPK v Pavlově u Ledče nad Sázavou. Tímto vás na něj zvu. Ti co se mnou už na nějakém setkání klubu byli, potvrdí, že to stojí za to. Podrobnosti oznámím co nejdřív na IPA.

Hemerky

Začíná nám další kolo prací na Hemerových skalách. Už toho není tolik a proto si myslím, že bychom to za dvě odpoledne mohli stihnout. Prosím oddíláky, aby informovali oba oddíly. Oba dny bude sraz po třetí hodině odpoledne už dole u Hemerovek. Přijít můžete i kdykoliv později. Pokud bude v pátek něco jiného, co by způsobilo velmi malou účast, pak páteční termín zruším a místo něj bude čt 23. 4. (Takže sledujte IPA a hlavně se na něj pište.) A jen tak na okraj – vezměte si rukavice a kdo můžete, tak zahradnické nůžky a ruční pilky.

Den Země

Uskuteční se na tradičním místě u bývalého koupaliště v Klukovicích. Pořádá Tereza – sdružení pro ekologickou výchovu.


Výročí
ne 12.22 let Lišák
12-13.Velikonoce
čt 16.svátek Irena
pá 24.svátek Jiří
po 27.svátek Jarka


K registracímMarka
Nebude to nic veselého, ale ani dlouhého. Prostě vám jen chci říct, že si myslím, že s tou registrací mohlo být méně problémů, co se týká vybírání peněz. Myslím, že na to bylo dost času a mohli jste se aspoň včas ozvat, protože byla možnost nechat si to zaplatit ze zbylých peněz z tábora. Ještě chci připomenout, že jsme se dohodli, že ti, kteří nebudou zaregistrováni, nemají nárok na klíč od klubovny. Takže pokud v následujících řádcích nenajdete své jméno a máte klíč, odevzdejte ho, prosím, Tomášovi nebo mně.

V RKC jsou zaregistrováni: Lišák, Marka, Smíšek, Zajda, Piškotka, Kuba, Míša, Petra, Honzina, Myšák, Puštík, Peggi, Kašpra, Křemla, Marťa, Lukáš, Muwín a po mých telefonických apelacích ještě Ferda a Pišťák. Z nich zatím peníze nedali (pokud mé záznamy neklamou) Piškotka, Lukáš, Ferda a Pišťák (bude jim to strženo z vracených peněz). Pochvalu naopak získává Puštík, který zaplatil jako první a hned, když se to dozvěděl.

U oddílů se registrují: Alča, Johny, Elza, Káčula, Rybča, Kapsa, Piškot, Bobr, Standa a to je všechno. Co třeba Špriclík nebo Štěpán?

Takže ještě jednou: Pokud zde nebylo vaše jméno a máte klíč, tak ho vraťte. Pokud jste mně nebo vedoucím oddílů nedávali 200,- Kč, tak počítejte s tím, že o tolik méně dostanete vráceno za tábor. A pokud byste náhodou chtěli ještě dohnat, co jste zameškali, spěchejte do konce týdne a nešetřete dary! Registrace už je sice odevzdaná, ale ještě ne definitivně. Uvědomte si však, že tím přiděláváte spoustě lidí práci. Ale co bychom pro vás neudělali, že?


Brouci - střevlíciMuwín
Asi před čtrnácti dny jsem vyrazil do Brandýsa nad Labem do tamního okresního muzea Prahavýchod na výstavu střevlíkovitých brouků.

Střevlíkovití brouci jsou čeleď, která zaujme snad každého. Velká rozličnost velikostí, tvarů a hlavně barev je řadí mezi velmi atraktivní broučí čeleď.

Výstava, o které píšu, představila asi 150 druhů velkých střevlíků z 99 rodů a 560 druhů, které čeleď střevlíkovitých zahrnuje na našem území. Byla velice přehledně uspořádaná. Po úvodu a systematickém zařazení seznamovaly tabule s morfologickými znaky, stavbou těla, anatomií. Následoval vývoj, larvy, návod ke sběru a preparaci, úpravě sbírek. Po ukázce určovacích klíčů následovala tabule s informacemi, jak střevlíky chovat. Závěrem byla zmínka o chráněných a ohrožených druzích a ukázka literatury. Brouci byli vystaveni v jedenácti vitrínách a nechyběly ani fotografie některých druhů. Vydržel jsem tam hodinu a stálo to za to - byl jsem tam sám a nikdo mě nerušil. Tedy kromě té paní, která mi odemykala místnost s výstavou a několikrát se tam vracela v domnění, že už jsem dávno pryč a chtěla ji zase zamknout. Tak jsme si nakonec alespoň pěkně popovídali.

Vím, že takhle na papíře to není ono, ale věřte mi, že to jsou opravdu krásní brouci.


Historie se opakujeMuwín
Také by se dalo říct hysterie se opakuje.

Začal duben. To znamená, že naše maturanty čekají maturitní písemky a záhy návaly depresí i euforie před samotnou maturitou. (A hlavně po ní.) Ostatní na tom nejsou lépe. Jen se přežene čtvrtletní písemková smršť, nestačíte si vydechnout a bude tu uzavírání známek a s tím spojené písemkové a zkoušecí procedury. Vysokoškoláci se v dubnu ještě nemusí celkem ničeho bát, ale termíny odevzdání semestrálních prací a projektů a zápočtový týden je nemine. A pak přijde další z řady zkouškových období. A ti co pracují? Škoda mluvit, že?

Pokud snad z předchozích řádků cítíte nějakou jízlivost nebo skrytou kritiku, tak musím říct, že jsem to tak nemyslel. Je to jen takový oslí most k tomu, že chci nějak zviditelnit příští měsíce. Jde o to, že (nejen) pod vlivem uvedených skutečností dojde ke známému úbytku a zrychlování času. A tak budeme méně sledovat co se děje v našem roverském kmeni a v oddílech. Tímto tedy připomínám nám všem, obzvláště těm přímo odpovědným, co bychom měli stihnout, k čemu jsme se zavázali.

vlajková (Lišák) stavění (oddíláci) objevování červeného zlata (Marka, Petra) příprava tábora (oddíláci) Jména v závorkách jsou podle plánu akcí vyvěšeného v klubovně. Pokud je něco jinak, omlouvám se, ale ani jsem to nezjišťoval, ani se mi to nedoneslo při NSK nebo od agentů RIS.

Jistě chápete, že jeden nebo dva lidé nezvládnou úplně sami přípravu a hlavně organizaci větších a velkých akcí. Proto nás prosím, abychom jim s tím podle možností pomohli.


Duše, dušičko!Smíšek
Do třetice všeho dobrého se i tentokrát můžeme zahloubat nad příslovími. Nebudou ani latinská, ani biblická, ale z pokladnice nejrůznějších národů a na nejrozmanitější témata.

  • Splatit za dobro dobrem dokáže každý chám, dobrem za zlo jen velikán. (arabské)
  • Koho v lásce vášeň ohluší, přijde o srdce i o duši. (francouzské)
  • Líná ruka lehává na prázdném břiše. (švédské)
  • Prasklou obruč možno v ohni skovat, nad puklým přátelstvím jen hořekovat. (indické)
  • S přítelem i v hrobě veselo. (ruské)
  • Pronikavý rozum - smyčka na krku, slepičí rozoumek - pouta na nohou. (bengálské)
  • Bůh chléb daruje, ale až do huby ho nenaláduje. (polské)
  • Nic neplatí mít štěstí, platí mít štěstí v neštěstí. (židovské)
  • Všichni berou ohled na čas, jen čas na nikoho. (německé)
  • Smysl činů je srozumitelnější než smysl slov. (skotské)

Severské létoSmíšek
Poznávat se dá různým způsobem, tak proč ne přes poezii. Nabízím vám básně, které vznikly v zemích dalekého severu - Švédsku, Norsku, Finsku, Dánsku a také na Islandu. Našla jsem je v antologii poezie Severské léto a doufám, že se vám budou líbit tak jako mně. Ještě doplním, že se jedná o moderní poezii 20. století.


PramenBo Carpelan
Na dálku, přes lány
slyšet je slabě, ale zřetelně
jarní pramen.
Naslouchám,
snažím se přijít blíže.

Letními lesy,
jež voní svěžestí a sluncem,
ozývá se, zvučí voda.
Pátravě
jdu svým směrem.

Už prosvítá
mezi podzimními korunami
údolí, jímž bublá
skrytý potok.
Musím si odpočinout.

Jako by sníh byl ve vzduchu,
jako by kroky byly bez konce.
Naslouchám, jsem blízko.
Hlas pramene, slabší,
stále na svém místě,
neviditelný.


Jarní poleStein Mehren
V každém snu se míhá
jarní noc, ryzí a chvějivá
k pokožce přisátá, záchvěvy světla
perutě hoří
Nakonec, jako když motýl padá
k zemi, uzavíráme se
v hluboký sen: Úrodná prsť
V hlubině ležíme ústa v ústech
se všemi věcmi, jako semínko, které
procitne náhle a upadne opět v sen
aby klíčilo


ZázrakHannes Pétursson
Ještě se dějí zázraky
kterým se nic nevyrovná
i kdybychom se plavili
za sedmero moří:
ještě tu je vřesoviště
útočiště ptáčka zpěváčka
ještě proudí stáda
k nejvzdálenějším trsům trávy.


Akce Falco a Aquila 98Muwín
Akce Falco - strážení hnízd sokolů stěhovavých, akce Aquila - strážení hnízd orlů královských před nezákonným vykrádáním mláďat a rušením ze strany turistů a horolezců.

Strážení by mělo touhle dobou už začínat a zatím je nedostatek strážců. Napadlo mě, že bychom mohli se strážením pomoci i my (nebo kdokoli, kdo čte náš časopis a není mu osud dravců lhostejný). Myslím teď v červnu a v první polovině července. Takže za použití materiálů KODASu vám předkládám alespoň stručné informace.

Předpoklady pro účast

Účastníkům by mělo být alespoň 18 let. (Je to hlavně z důvodu možnosti ohrožení zdraví v případě, že se dostanete do kontaktu s vykradačem - může být ozbrojen. K těmto kontaktům dochází zřídka, ale nebezpečí tu je.) Pokud ještě nejste plnoletí, můžete se zúčastnit s písemným souhlasem rodičů. Je možné se přihlásit jako skupina a nebo jako jednotlivec - pak budete do nějaké skupiny zařazeni. Kontaktní adresu má kromě mě ještě Lukáš a Puštík.

Průběh strážení

Strážení probíhá tak, že se v týdenních turnusech (od soboty do soboty) střídají na místě čtyřčlenné až šestičlenné skupiny (počet dle potřeby stanoviště). Tyto se rozdělí na dvojčlenné hlídky a dohodnou si přímé hlídání hnízda tak, aby bylo nepřetržitě pod dohledem ve dne i v noci. Pokud zrovna strážci nehlídají hnízdo, jsou v tzv. základním táboře, kde je minimálně vojenský stan nebo maringotka pro přespání. Lze tam vařit a je zajištěn přísun pitné vody. Hlídá se na Slovensku i v Čechách. Pokud byste nemohli z jakéhokoliv důvodu jet na Slovensko, je třeba to uvést předem. Termíny můžete vybírat v období duben až polovina července. Počítejte s tím, že výlohy si hradí každý sám.

Nejedná se o nějaký typ rekreace a často se stává, že celou dobu strávíte na jednom místě nebo v jeho blízkém okolí. Jde o to pomoci bez nároku na peníze nebo pocty.

Další podrobnější informace jsou ve zpravodaji KODASu u mě, Lukáše a Puštíka.


Ještě jeden Liebesbrief, KuboMuwín
Nechtělo by to uzávěrku příspěvků do Clavisu třeba už v pátek a ne až v neděli nebo v pondělí, aby jsi to měl zpracované a připravené dřív a aby to i Havlůjky mohly dřív okopírovat a sestavit? Poslední dvě čísla byla šitá horkou jehlou a bylo to hrozně znát.

Kdyby mi všichni nosili příspěvky alespoň do pondělka, věřím, že by to na Clavisu poznat nebylo. Za zfušovaná čísla se omlouvám, ale víc času jsem si na ně nenašel. Příspěvky potřebuji do pondělka, obrázky do úterka. Noste mi je prosím podle toho.

Kuba


Po uzávěrceKuba
Když jsem si přečetl Muwínův Liebesbrief, řekl jsem si, že tenhle Clavis udělám pořádně. Že nebudu nic odkládat a všechno udělám, jakmile to bude možné. A jak jsem řekl, tak jsem také udělal. Příspěvky od Muwína jsem zpracoval hned když mi je dal, Výročí jsem si napsal dopředu, článku od Luboše přidal diakritiku a formátování, hned v pondělí jsem začal zařizovat obrázky.

A kde nic tu nic, Clavis je zase šitý horkou jehlou. Ale myslím si, že můj podíl viny na tomto stavu je minimální. Smíšek donesla své příspěvky ve středu ráno a jedním dechem oznámila, že ve čtvrtek nebude doma a tudíž Clavis neokopíruje. Marka psala své články až ve středu ráno, čímž navíc způsobila můj pozdní příchod do práce. Honzina nezareagoval na jediný z mých tří telefonů, takže obrázky zase kreslila má milá Alenka, která s naším kmenem nemá vůbec nic společného. Marka se sice nabídla, že Clavis ve středu večer okopíruje, bohužel však její nabídka vyšla naprázdno, protože ve středu v noci (kdy byl Clavis skoro hotov) to už okopírovat nemohla (nikoliv nechtěla). Jediný, kdo za něco stojí, je Muwín, který své příspěvky nosí vždy včas. Ostatní na Clavis kašlou úplně a zajímalo by mě, jestli ho vůbec ještě někdo alespoň čte.

Rozmyslete si, zda chcete Clavis dál vydávat a zda ho chcete vydávat nadále pravidelně. Současný stav se mi nelíbí a jestli se něco nezmění, tak od příštího roku Clavis za těchto podmínek dělat nebudu. Vím, že nejsem nenahraditelný, ale také vím, že na současné úrovni mi stačí věnovat Clavisu dvakrát méně času a úsilí, než komukoliv jinému.

Jen tak pro zajímavost: Je čtvrtek 9:05, mě před pěti minutami začala přednáška a Clavis dosud není ani vytištěný, natož okopírovaný. Navíc mi chybí ještě jedna stránka, kterou si jdu zrovna vycucat z prstu. Zamyslete se nad sebou alespoň tak, jako jsem se zamyslel já a napište na tenhle článek nějakou reakci.

VšehochuťMarka
Nemám moc času a chtěla bych vám toho napsat mnohem víc, ale prostě - někdy příště. Takže se opět omezím na krátké důležité informace o všem možném (doufám, že na nic nezapomenu).

Tento měsíc byste měli dostat (konečně) zbylé peníze z tábora. Za neplnoleté by to měli přebírat rodiče, ale pokud vám podepíší, že souhlasí, abyste peníze převzali vy, může je Petra dát i vám - je to nejvíce 640,- Kč.

Nezapomeňte, že na konci tohoto měsíce je uznávání členů RKC - své lístky odevzdávejte SM (viz Clavis č. 6). A těšte se na tajnou akci!

15.4. V Lucerně se koná Večer pro Jaroslava Foglara - benefiční koncert na podporu naší výpravy na Jamboree do Chile (z našeho střediska tam jede Marie a Kirí). Nejlevnější lístek stojí 90,- Kč, ale jsou i za 270,- a dražší (sponzorské). V klubovně je plakát, kdo všechno vystoupí (myslím že DD). Rozšiřujte, kde se dá, aby byla Lucerna vyprodaná. Navíc je pro nás možnost jít tam zadarmo, pokud budeme dělat pořadatelskou službu. Je potřeba silných mužů od 9 hod. a nejen jich od 17 hod. Pokud byste měli zájem a čas, ohlaste se mi co nejdřív.

18.19.4. V Příbrami je 2. Roverská porada. První byla v Kroměříži a od nás tam jel Lišák, Peggi a já. Kdo pojede tentokrát? Potřebuji vědět co nejdříve.

8.9.5. Náš obvod pořádá Jamboree, kde má probíhat závod světlušek a vlčat. Dan počítá s tím, že pomůžeme - bylo by to dobré.

30.5. Bude Objevování červeného zlata - sháním tým, hlaste se mi co nejdřív. Dík.

2.5.7. V Praze se bude konat Speciální olympiáda (pro mentálně postižené). Bližší informace budou v květnovém Skautingu. Mohli bychom opět pomáhat s pořádáním. Prý je to dost dobrý zážitek.

29.5. Bylo Otevírání studánek. Díky všem, kteří jste mi přišli pomoct! Z oddílů se nezúčastnil nikdo, je to škoda.

Loučím se a přeji krásné jaro. Pokud máte pocit, že je to jen o práci, tak je to správný pocit. Taková je však naprostá většina mého času.


HerbářMuwín
Jde o herbář našeho roverského kmene. Historie téhle myšlenky je taková, že herbář, který měla zadaný k vytvoření Elza ve škole rozšíříme v dalších letech tak, aby byl co nejucelenější a sloužil nám, oddílům našeho střediska nebo i jiným střediskům. V současné době má tenhle herbář asi sto položek. Teď je potřeba dál doplňovat chybějící druhy a s tím bude spousta práce.

Tímto vás s Elzou prosíme o pomoc při další práci. Jde o to, že třeba jezdíte někam na chaty a chalupy do různých koutů republiky a můžete odsud nějaké ty kytky přivézt. Kdo neumí rostlinu správně založit a vylisovat, toho to naučíme - opravdu to není nijak složité. Abych tady zbytečně nespisoval bláboly, tak prosím případné pomocníky, aby přišli za mnou nebo za Elzou. I když nám přinesete jen jedinou kytku, kterou ještě v herbáři nemáme, tak nám to pomůže.


Pozdrav ze světaLuboš
Ve svém článku Fénix mi Petra připomíná naši činost už zde v zahraničí, kde my všichni skauti porobených národů jsme se stýkali celkem pravidelně při oslavách narozenin zakladatelky dívčího skauting B. Powelové a v létě na campore na Memorial Weekend, což je vždy poslední weekend v květnu. Na Fénixu si stěžuješ, žes téměř neviděla cizího skautíka. V našem přípedě to bylo zcela obráceně. Vždy nejsilnější skupinou byli polští skati a velmi dobře organisovanou. Dále ruští z nich pravděpodobně Rusko ani neviděl, ale všichni si udrželi svoji mateřštinu. Ukrajinci, byli hned za nimi a pokračovalo to Maďarama, Litevci, Estonci, všichni ve svých tradičních uniformách a vždy BSA byla zastoupena některým ze svých oddílů. Angličtina byla hlavním dorozumívajícím jazykem, která (musím se přiznat) převládala v naší skupině! My byli rádi, když jsme naučili děti několik českých písniček, které jsme zpívali u táboráku! Nejkrásnější bylo vždy ukončení dne, kde jsme se všichi loučili společně zpíváním večerky, každý ve své mateřštině.

Závěr svého dopisu musím uzavřít trochu politickými myšlenkami: My zde 40 let se snažili udržet v našich dětech vědomí sounáležitosti s republikou při nejrůznějších příležitostech. aby nazapoměly na vlast, kterou museli z politických důvodů opustit, která se k nim macešsky zachovala, kterou my všichni milovali a věřili, že se jednou svobodně budeme moci vrátit, jako svobodní občané rodné vlasti! Pro nás je to strašná tragédie, jakým způsobem se k nám zachovala tato vlast, země, kterou Masaryk vydupal z prachu během první světové války za pomoci právě čechoameričanů. To už je dávno, to už se zapomělo! Sorry for all this, ale my jsme stále jak skauti ve svých srdcích, tak Čechoslováci, tak jsme se narodili, tam patříme a jako takoví chceme zemřil.

S bratrským pozdravem Luboš
Former scoutmaster of the troop 1303 of BSA
Cizinec, jako každý jiný v České Republice.


Jaro v IkeaKuba
Víte, proč jarní příroda vždy zazáří tak nádhernými barvami? Každoročně se totiž nechává inspirovat barevností látek, závěsů, potahů a jiných textilií v IKEA! Na jaře Vám v okně nemusí kvést jen živé květiny. V oknech mohou exotickými květy rozkvést třeba i obyčejné záclonové tyče. Nevěříte?

Ikea je obchodní dům nábytkem pojatý ve velkém stylu. Stojí kousek za Prahou na ohromné ploše v jednopatrové budově. Od metra k němu jezdí autobus, který je pro všechny zákazníky samozřejmě zdarma.

Jaro je plné radosti. Kdo by se neradoval, že konečně může shodit kabát a zimní boty? I jarní úklid je hned veselejší. Hlavně když jde díky skvělým nápadům krásně od ruky. Nechte se inspirovat.

Ikea je švédská firma, která má pobočky po celé Evropě. Nábytek, který si můžete v Ikea koupit, se většinou vyrábí v Čechách, ale když zrovna není na skladě, jednoduše se doveze ze Švédska. Dostanete jej samozřejmě za stejnou cenu.

"Než přijdou Velikonoce, musím ještě namalovat hodně vajíček. Omaluji je modře, žlutě, červeně..." Jestlipak jste věděli, že jsou takové slepičky, které snášejí svíčková vajíčka? My doma takové máme. A máme i takové, co nosí vajíčka na zádech. Už aby byly Velikonoce!"

Pro firmu Ikea je nejdůležitější zákazník. Hýčká si ho, rozmazluje, pečuje o něj. U vchodu vám dají tužku a papír (samozřejmě zdarma), pohlídají vaše děti, nabídnou občerstvení, cokoliv ochotně vysvětlí. Když obchodem bezcílně bloumáte, všichni se na vás usmívají a svou pomoc vám nevnucují, ale pouze nabízejí. Před koncem otvírací doby se vám omluví, že už zavírají (mají otevřeno od deseti do osmi každý den) a popřejí vám hezký zbytek dne.

Jak je ten konzumní život pohodlný.


Žába a vůlR. Baudis
Jedna žabí rodinka si spokojeně žila u rybníka. Mladé žabky vesele hopsaly na břehu a bavily se skákáním do vody. Se všemi tvory žijícími u rybníka se spřátelily, i když je většina z nich nebrala moc vážně. Jednoho dne se však stalo hrozné neštěstí. Na břeh přišel velký nemotorný vůl, aby se napil vody. Zvíře bylo tak veliké, že si malých neposedných žabek ani nevšimlo. Jak vůl mířil k vodě, několik žabek rozšlápl.

Když to jedna ze zbylých žabek viděla, místo aby si z neblahé příhody vzala poučení, závistivě si vola prohlížela. "Ach, jaký je to statný chlapík. Kéž bych vypadala tak majestátně jako on." Přemýšlela o tom, jak by to provedla. Konečně ji napadlo, že by se mohla pořádně nafouknout, pak by jistě u všech stoupla ve vážnosti.

Ta žába nebyla větší nežli vejce, ale její ješitnost měla velké oči. Rozkročila se a začala se opravdu ze všech sila nafukovat, aby se velikostí vyrovnala volovi. Už byla velká jako meloun. "Teď mě porovnejte s volem," volala na všechny, kdo byli v doslechu. "Už jsem tak velká jako on?"

"Ne, ještě ne," odpovídali jí všichni krátce, protože jim za víc řeči nestála. Ješitná žába se nafoukla ještě víc a zase naléhala. "A co teď? Už jsem dost velká?" "Ale kdepak, to by ses musela ještě dlouho nafukovat." Žába se nadechla ještě víc a nafukovala se tak dlouho, až praskla jako přefouknutý pouťový balónek.

A teď už víte, co to znamená, když se řekne: I kdyby se žába sebevíc nafukovala, vůl z ní nikdy nebude a také Pýcha předchází pád.


CHKO Třeboňsko
Dnes navštívíme dvě chráněné oblasti do kterých jsme už zavítali i na našich vandrech.

Tato oblast byla vyhlášena 15. 11. 1979. Zároveň je od r. 1977 biosférickou rezervací UNESCO. Je to plochá rybniční pánev protékaná Lužnicí v nadmořské výšce od 410 do 540 metrů. Její plocha je něco přes 70 000 ha. Zasahuje na území okresů České Budějovice, Jindřichův Hradec a Tábor.

Území chráněné oblasti leží téměř výhradně na sedimentech různého stáří, počínaje svrchní křídou (asi před sedmdesáti milióny lety) a konče čtvrtohorami. Podloží těchto sedimentů, které ostrůvkovitě vystupuje na území celé CHKO, je tvořeno hlavně krystalinikem (žuly, migmatity, ruly), jihovýchod CHKO leží přímo na žulových horninách moldanubického plutonu. Dno bývalé sladkovodní pánve je tvořeno sedimenty svrchní křídy a terciéru (třetihor), především jíly, písky, štěrky, místy zpevněnými na pískovce či slepence. Na značných plochách jsou tyto vrstvy dále překryty kvartérními (čtvrtohorními) sedimenty (hl. štěrky a štěrkopísky), hojný je výskyt nivních sedimentů a rašelin.

Reliéf Třeboňska je velmi nevýrazný, má charakter tektonické, velmi ploché sníženiny se stupňovitými okraji, zejména v jižní části. Na více místech chráněné oblasti je prokázán výskyt vátých písků. Relativně velmi monotónní bažinatá krajina získala zcela jinou podobu až výstavbou velmi rozsáhlých rybničních soustav.

Krajina Třeboňska vděčí za svůj vzhled především činnosti člověka. Už od 16. století zde vznikla z nehostinných močálů důmyslnými úpravami vodních poměrů krajina tak, jak ji známe dnes. Zlatá stoka sloužící k regulaci vodní hladiny na velkých rybnících a vybudovaná Nová řeka odvádějící velkou vodu z Lužnice do Nežárky spolu s výstavbou řady rybníků propojených umělými stokami se zachovaly dodnes. Tyto úpravy byly provedeny tak citlivě, že krajinu nejen neochudily, ale naopak obohatily o řadu esteticky působivých prvků, které tu vytvořily krajinu lesů, mokřadů, přesypů, rybníků, potoků a umělých vodotečí i zemědělských ploch a typického osídlení, která nemá jinde u nás obdoby.

Lesy zaujímají přes 42% plochy. Jsou to převážně druhotné borové monokultury. Místy se však vyskytují zbytky přirozených borů s místní variantou velmi cenné borovice třeboňské. Přirozené bory jsou i na silně písčitých stanovištích s typickou flórou (koniklec jarní, endemický černýš český aj.). Borovice blatka, příp. její kříženec s borovicí lesní, je hlavní dřevinou rašelinných porostů, většinou s podrostem rojovníku bahenního. Ojediněle se uchovaly i zbytky smíšených listnatých porostů s bohatou květenou. Přirozenou skladbu mají i lužní lesy. Významným prvkem jsou staré hrázové porosty mohutných dubů.

Rybníky, rybníčky a vodní tůně jsou dalším výrazným prvkem Třeboňska. V nich se vyskytuje leknín bílý, stulík žlutý i vzácný stulík malý, kotvice plovoucí, bublinatky, rdesty aj. Okraje jsou většinou zarostlé rákosinami, sítinami, orobinci. Mokřadní louky obklopující vodní plochy mají velmi pestrou vegetaci. Vyskytuje se tu hlavně řada druhů vstavačovitých.. Na Třeboňsku jsou četná rašeliniště. Většinou jsou porostlá blatkovými lesy. V podrostu je hojný rojovník bahenní, klikva bahenní, rosnatky, vlochyně, brusinka, borůvka a vřes. Specifická květena je na několika písečných přesypech (smil písečný, písečnatka nejmenší, radyk sítinový aj.).

Různorodost vegetace podmiňuje i různorodost zvířeny. Druhově bohatá je entomofauna od druhů vyloženě suchomilných až po druhy vodní. Bohatý je i výskyt obojživelníků a plazů. Ryb žije na Třeboňsku 25 druhů. Nejvýznamnější je však avifauna. Vyskytuje se tu většina našich vodních i bahenních druhů (kachny, husy, potápky, chřástalové, rákosníci, rybáci, na lukách pak čáp bílý, čejky, sluky aj.). Vzácně tu hnízdí volavka bílá i červená a kvakoš noční. Hojnější je bukač velký a volavka popelavá. Z dravců je hojný moták pochop. Úspěšná byla reintrodukce orla mořského. Typická je avifauna doupných stromů v hrázových porostech (strakapoud prostřední a menší). V lesích je mnoho druhů zpěvného ptactva. Kromě lovné zvěře a drobných šelem tu žije několik párů vydry říční. Reintrodukován byl i bobr.

Na území této CHKO je jedna NPP, 5 NPR, 4 PP a 17 PR o ploše 3718,5 ha.
Sídlo správy: Valy 121, 379 01 Třeboň. Tel. č.: 0333/721 248, 721 400.


CHKO Žďárské vrchy
Byla vyhlášena 25. 5. 1970. Zaujímá vyvýšenou část Českomoravské vysočiny severně od Žďáru nad Sázavou v nadmořské výšce od 500 do 836 metrů. Zasahuje do okresů Havlíčkův Brod, Chrudim, Svitavy a Žďár nad Sázavou. Její rozloha je asi 70 600 ha.

Většina území patří geologicky k různým jednotkám krystalinika. Převládají především metemorfované horniny a to zejména ruly, migmatity, svory a fylity, místy s vložkami amfibolitů, křemenců a krystalických vápenců. Zvláštní jednotkou je tzv. ranský masiv s výskytem hadců a hlubinných vyvřelin - zejména gabra a peridotitů. Do oblasti zasahuje od severozápadu úzký výběžek křídových hornin, reprezentovaných zde především slíny, jíly, pískovci a slínovci.

Oblast má pahorkatinný až vrchovinný reliéf s mělkými širokými údolími, poměrně mírnými táhlými svahy a zaoblenými vrcholy. Území patří k nejvýše položeným částem Českomoravské vysočiny a je pramennou oblastí některých významných českých a moravských řek (např. Sázavy, Chrudimky, Svratky a Oslavy). Dlouhodobé zvětrávací a denudační procesy obnažily na některých vrcholech četná izolovaná skaliska či skupiny skal s výškou stěn i okolo 20 metrů (nejvýznamnější z nich jsou chráněné jako přírodní památky).

CHKO Žďárské vrchy reprezentuje krajinu, která je značně zemědělsky využívána. Přesto je 47% plochy zalesněno, i když většinou druhotnými smrkovými monokulturami. Zbytky přirozených bukojedlových porostů (s kyčelnicí cibulkonosnou i devítilistou, žindavou evropskou, pstročkem dvoulistým) se uchovaly jen ojediněle na vyšších kopcích (Žákova hora, Devět skal) nebo na tzv. kazatelnách - izolovaných rulových skalních věžích, které vystupují až 20 m nad okolní terén. V oblasti jsou četná rašeliniště, která jsou často porostlá stromovou formou blatky a hostí typickou květenu (suchopýr pochvatý, suchopýrek alpský i štíhlý, kyhanka sivolistá, vlochyně, vrba borůvkovitá a četné druhy ostřic). Bohatá je i květena četných rybníků a mokřadních luk (leknín bělostný, stulík žlutý, vzácně plavín štítnatý, kaotvice plovoucí, ďáblík bahenní, vachta třílistá, zábělník bahenní, kosatec žlutý, úpolín evropský ap.).

Fauna Žďárských vrchů je poměrně pestrá. Kromě běžné lovné zvěře vyskytují se zde drobné lesní šelmy (kuny, jezevec), vzácně se vyskytuje i vydra říční. Bohatší je avifauna. Kromě tetřívka obecného zde hnízdí řada sov (včetně kulíška nejmenšího) a drobné lesní a zpěvné ptactvo. Významný je výskyt mloka ve Štířím dole.

Na území CHKO je 5 NPR, 36 PP a 8 PR o ploše 794 ha. Adresa sídla správy: Hutařova 1, 591 01 Žďár nad Sázavou. Tel. č.: 0616/22886.


Přednášky na ČZUMuwín
Jde o deset výběrových přednášek, které pokrývají asi tři tématické okruhy. Cyklus začal 11. března a přednáší se od 12:15 do 14:00 (13:45). Hlavní přínos vidím ve slíbené aktuálnosti informací a zařazení nových pohledů, znalostí a názorů v jednotlivých okruzích. Uznávám, že je to pro vás velmi nevhodná a nedostupná doba. Kdyby snad někdo z vás měl čas a zájem, obraťte se ne mě - já tam chodím - a nějak se domluvíme.

Témata přednášek: (čtyři přednášky na téma vývoj řídících soustav, instinkty, racionální myšlení, emoce a kritické myšlení už proběhly)

  • komunikace u zvířat a lidí
  • fuzzy logic (asi tak trochu o ženské logice)
  • teorie řízeného chaosu
  • sexuální výchova, psychické rozdíly mezi muži a ženami, AIDS - šíření a důsledky
  • rodiče a jejich vliv na psychiku potomků, sourozenci, duplikační teorém
  • klonování
Přesné datumy k jednotlivým tématům včas oznámím.