CHKO Orlické hory

Muwín

Tato CHKO byla vyhlášena 28. 12. 1969. Zahrnuje vlastní pásmo Orlických hor včetně části podhůří v nadmořské výšce od 440 do 1115 m n. m. Její rozloha je 23 353 ha a leží v okresech Rychnov nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí.

V horské části chráněné krajinné oblasti převládají krystalické horniny, zejména migmatitické ruly a migmatity, doplněné na severu (masiv Vrchmezí) o amfibolické granodiority a křemenné diority. Na jihozápadním okraji se k těmto horninám přimyká pásmo svorů, amfibolitů, metadiabasů a fylitů, zatímco na druhé straně hor, v Orlickém Záhoří, jsou zastoupeny zbytky křídových hornin, zejména cenomanských pískovců a vápnitých turonských slínovců.

Reliéf má charakter oblého asymetrického hřbetu ve směru SZ-JV s pozvolnějším jz. a prudším sv. svahem. Východní svah je strmý, omezený tektonicky oproti Kladské kotlině. Podél Divoké Orlice se táhne k její pramenné oblasti na polské straně Orlických hor vnitrohorská brázda s výplní z druhohorních sedimentů. Na území CHKO téměř zcela chybí výrazné skalní útvary; nejvýznamnějším geomorfologickým fenoménem je Zemská brána, soutěska Divoké Orlice napříč hlavním hřebenem v jeho jihovýchodní části.

CHKO Orlické hory jsou na většině plochy zalesněné. Druhotné smrkové porosty pokrývají 63 % území. Jen velmi ojediněle se zde zachovaly zbytky původních horských smrčin, ve větším počtu i zbytky původních bukových i jedlobukových lesů s bohatým podrostem. Nejbohatší botanickou lokalitu reprezentuje NPR Bukačka. Jde o bukový pralesovitý porost s příměsí klenu, jeřábu a smrku s výskytem více než 200 druhů vyšších rostlin (kyčelnice devítilistá i cibulkonosná, lilie zlatohlávek, mléčivec alpský, lýkovec jedovatý). Na několika menších rašeliništních enklávách se vyskytuje tučnice obecná, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, klikva bahenní aj. Při státní hranici se zachovalo několik mokřadních luk s bohatým výskytem vstavačovitých. V nižších polohách jsou zbytky dubohabrových hájů s výskytem ostřice chlupaté a svízele Schultesova, příp. řimbabou chocholičnatou. V lužních porostech ve vyšších polohách převládá olše šedá, v nižších olše lepkavá.

V Orlických horách je dostatek lovné zvěře a běžná lesní horská a podhorská fauna. Poměrně hojný je i výskyt netopýrů. Hojná je i avifauna (ptactvo). Významný je výskyt tetřívka lesního. Žije zde i kos horský, ořešník kropenatý a hýl rudý.

Na území CHKO jsou 2 NPR, 5 PP a 12 PR o rozloze 396,5 ha.

Sídlo správy: Panská 79, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Tel. č.: 0445/22337.

Příště ještě na zůstaneme na Moravě a podíváme se do CHKO Litovelské Pomoraví a Moravský kras.