Noční obloha

Muwín

Dlouhé zimní večery a noci inspirují každého trochu jinak. Bezesporu ale patří k nejkrásnějšímu období pro pozorování oblohy. Protože prosinec patří ještě z části k podzimu, tak zimní souhvězdí nehrají zatím rozhodující roli na večerní obloze. Při pohledu k jihu a jihozápadu uvidíme seskupení výhradně podzimních souhvězdí - Pegase, od něho doleva nahoru vybíhá hvězdná řada souhvězdí Andromedy. Pod Andromedou je Trojúhelník a Beran. Nenápadné jsou Ryby a Vodnář. Patří k nim jen slabé hvězdy seskupené do nepřehledných obrazců. Na západě a severozápadě zbývá ještě několik letních souhvězdí - Orel, Lyra, Labuť. Na východě vystupují zimní souhvězdí. Nejnápadnější je Orion. Spojnice hvězd jeho pásu míří doprava vzhůru k Aldebaranu, nejjasnější hvězdě Býka. V jeho blízkosti také najdeme dvě hvězdokupy - Hyády a Plejády (Kuřátka). Nalevo od nich je Vozka se svou nejjasnější hvězdou Kapellou. O něco níž na VSV vystupují Blíženci. Těsně nad východním obzorem je už vidět Prokyon v Malém psu. Velkého psa zatím ještě neuvidíme; jeho nejjasnější hvězdu Síria najdeme v prodloužení Orionova pásu doleva dolů. Z obtočnových souhvězdí uvidíme nízko u obzoru na SSV Velký vůz (Velkou medvědici), oj míří doleva dolů. Malý vůz směřuje doleva dolů od Polárky. Mezi oběma vozy najdeme Draka. Velmi vysoko nad sever vystoupila Kasiopeja a při pohledu od severu má její obrazec tvar písmene M. Vlevo dole je Cefeus, napravo od Kasiopeje Perseus. Mléčná dráha se klene od obzoru na ZSZ, stoupá souhvězdím Labutě a prochází dále Cefeem, Kasiopejou, Perseem, Vozkou, Býkem a Orionem, kde mizí pod horizontem na VJV.

V lednu se k těmto hlavním a nejnápadnějším souhvězdím přidají ještě některá další (Velký pes, Zajíc, Jednorožec, Rak) a typická zimní souhvězdí budou dobře pozorovatelná už večer.

Ono nakonec na tvarech a jménech tolik nezáleží. Přál bych vám vidět noční oblohu skutečně černočernou nerušenou okolními umělými světly. To je pak obrovský zážitek sám o sobě, jména hvězd a tvary souhvězdí v té chvíli nejsou důležité. Vidíte tisíce hvězd, jejich světlo a mléčná dráha je stříbrná zářící šála obepínající celou oblohu (i přesto, že v oblasti Býka dosahuje svojí nejnižší jasnosti). Je to krásný zážitek. Asi i proto, že když máte štěstí, tak ucítíte tu klidnou vibrující energii celého vesmíru jak vás prostupuje a naplňuje svojí silou. Je to krásný zážitek.

K vložené mapě

Abyste mohli na obloze snáze najít právě zimní souhvězdí, tak je tu alespoň pro základní orientaci mapa.

Lynx = Rys, Auriga = Vozka, Gemini = Blíženci, Cancer = Rak, Canis minor = Malý pes, Canis maior = Velký pes, Monoceros = Jednorožec, Taurus = Býk, Lepus = Zajíc, Puppis = Lodní záď. Ostatní snad psát nemusím.