CHKO Slavkovský les

Tato CHKO byla vyhlášena 3. 5. 1974. Zahrnuje rozsáhlou náhorní plošinu Slavkovského lesa, kaňonovité údolí Teplé a západní část Tepelské plošiny v nadmořské výšce od 370 do 983 metrů. Její výměra je 61 700 ha. Zasahuje do okresů Cheb, Karlovy Vary, Sokolov a Tachov.

Jde o území tvořené téměř výhradně krystalinikem. V severní, západní a centrální části převládají horniny blízké žule, na ostatním území předprvohorní krystalické břidlice, zejména ruly a abfibolity. V centrální části CHKO je mohutný pruh hadců, největší těleso tohoto druhu v ČR, na jehož přítomnost je vázáno množství vzácných, místy endemitních rostlinných druhů. Rovněž jsou přítomny mladotřetihorní vulkanity (hl. čediče) v severovýchodní části území. Pozůstatkem velmi mladé sopečné činnosti je výskyt minerálních pramenů (hl. v oblasti Karlových Varů a Mariánských Lázní, ale roztroušeně po celé CHKO) a četné výrony plynů ve formě mofet (především v okolí Mariánských Lázní. Pro reliéf chráněné oblasti je charakteristická rozsáhlá náhorní plošina, ostře zlomově ohraničená především na JZ a SZ. Z plošiny vystupují nejvyšší suky, tvořené krystalickými horninami nebo neovulkanity. V okrajových částech CHKO jsou hluboce zaříznutá údolí Ohře a především Teplé s místy až kaňonovitým charakterem. V těchto údolích se také vyskytují nejvýraznější skalní útvary oblasti (př. Svatošské skály v údolí Ohře).

Lesy, vesměs druhotné smrkové monokultury, pokrývají necelých 53% rozlohy oblasti. Přirozené bučiny nebo jedlobučiny či horské smrčiny se uchovaly jen fragmentálně v extrémních podmínkách. Floristicky zajímavé jsou reliktní borové lesy, které se vyskytují na skalnatém podkladu rozsáhlého hadcového tělesa. Jde o jeden z největších hadcových komplexů střední Evropy. Na hadci se vyskytuje speciální flóra (sleziník klamný, sleziník hadcový, rožec hadcový). Na hadcových skalkách roste i vřesovec pleťový nebo zimostrázek nízký. V JZ části Slavkovského lesa jsou četná vrchoviště s porosty borovice blatky a to v keřové i stromové formě. Na rašeliništích je běžná rašeliništní vegetace. Na okolních mokřadních loukách se hojně vyskytuje kosatec sibiřský. Z nepůvodních druhů se ve Slavkovském lese vyskytují nápadné a těžko likvidovatelné porosty bolševníku pýřitého, který se zde rozšířil za druhé světové války patrně z lázeňských parků. Na prameništích sirnatouhličitých vod najdeme specifickou flóru mechorostů a řas. Fauna Slavkovského lesa je poměrně bohatá. V JZ a střední části se soustřeďuje lovná zvěř, v oborách je chován jelen sika, mufloni a daňci. V malé míře se vyskytuje tetřev hlušec, kdysi velmi hojný. Ve větším počtu se zde zdržují tetřívci. Hojně se vyskytují dravci a sovy. Z drobnějšího ptactva tu žije např. datel černý, strakapoud velký a holub hřivnáč. Zvláštností je výskyt sysla.

Na území chráněné oblasti jsou 3 NPP, 2 NPR, 8 PP a 7 PR o celkové rozloze 777 ha.

Sídlo správy: Anglická 119/15, 353 01 Mariánské Lázně. Tel. č.: 0165/624081.