Hadi, háďátka, hadičky
Lišák

Skvost, o kterém vám chci něco napsat, se jmenuje TERATOLEPIS FASCIATA. S českým názvem jsem se nesetkal. Tento drobný gekonek dorůstá maximální délky 10 cm (měřeno i s ocasem). Tělíčko je mírně zavalité s krátkými nožkami opatřenými přísavnými lamelami. Umí šplhat i po skále, ale dělá to velice zřídka. Krátké hlavě ve tvaru kulatého trojúhelníku vévodí velké oči s úzkou štěrbinovou zorničkou, která se při setkání otevírá. Ocásek je krátký a tlustý ve tvaru jako hlava. Slouží jako zásobárna tuku. Při vyrušení nebo při lovu jím gekon mrská ze strany na stranu a ještě se vztyčuje na nožičkách jakoby na špičky.

Základní zbarvení je hnědé a spolu s tmavšími a světlými znaky dělá gekona nenápadným. Jde o pozemní zvíře s večerní až noční aktivitou. Pro chov postačuje terárium o ploše dna 40x30 cm na jeden pár zvířat. Nedoporučuji chovat dva samce pohromadě, protože se perou. Teploty vyhovují 28-30 °C. Terárium lze osázet drobnými rostlinami (sukulenty, trávy) a z kamenů a kořenů vytvořit dostatek úkrytů. Rosíme jednou za dva dny, vždy na jedno místo. Za těchto podmínek a při dodání vyhřívání dna se budou zvířata ochotně množit. Samec se ozývá čtyřmi kvoknutími končící kolísavým trylkem. Volání je v intervalu deseti vteřin po dobu minuty a půl. Samice se ozývá tišeji. Po páření klade dvě vajíčka ve vápenité skořápce, která zahrabe a hlídá je až do vylíhnutí mladých.

Jako krmení předkládám veškeré drobné živé krmení, nejraději však mají cvrčky. Veškerý hmyz obaluji v kompletní vitaminové směsi s vyšším podílem vápníku. Celkově je tento gekon nenáročný a vhodný i pro začátečníky.

Příště se dozvíte něco o hlodavcích.

P.S. Končí zimování ještěrek, tak jsem zvědav, jak se budou tvářit, až je vyndám z lednice.