Hrochovi...
Lišák

...ale i vám ostatním věnuji těchto pár řádků. Užovka červená (CLAPHE GUTTATA) známá mezi lidmi jako gutáta patří do třídy plazi (REPTILIA), podřád hadi (SERPENTES), čeleď užovkovití (COLUBRIDAE), podčeleď COLUBRINAE, rod ELAPHE. A ještě několik všeobecných informací: Tento rod zahrnuje asi 50 druhů, konkrétně tento druh popsal v roce 1833 přírodovědec Fitzinger.

Tito hadi dorůstají celkové délky až 180 cm, avšak průměr je 130 - 150 cm. Barva je velice proměnlivá - od šedavé až po jasně červenou a oranžovou (vše záleží na poddruhu). Zřetelně oddělená hlava od těla je štíhlá, trojúhelníkovitého protáhlého tvaru. Tlama je vystrojena ostrými zuby, které však nejsou jedové. Kousnutí je nebezpečné jedině v případě sekundární infekce při špatném ošetření. Hady je lepší chovat od malička a kupovat je od chovatele. Obchody jsou často zamořeny roztoči a mláďata bývají podražená a tím dlouhodobějšího života neschopná.

Mladé jedince chováme v teráriích ne o mnoho větších než je délka těla. Větší prostory většinou působí jako stresový činitel nehledě na to, že zvíře několik dně nespatříme. Rozměr zhruba 30 x 25 x 30 cm je tedy postačující. V dospělosti pořídíme terárium o rozměrech alespoň 50 x 40 x 45 cm. Ubikaci vybavíme několika větvemi pro šplhání, úkrytem, velkou nádobou na vodu a květináčem se žárovkou zavěšenou nad vyhřívací místo. Jako substrát se osvědčila rašelina s pískem 1:1 nebo kokosový substrát ve stejném poměru. Rosíme každý den nebo obden a celé terárium udržujeme stejně vlhké. V době svlékání mlžíme častěji. To je důležité pro správné svlečení staré kůže.

Krmení je celkem snadné, protože již mláďata požívají většinou malá myší holata sama. Pokud ne, tak je možno hada krmit násilím, ale to bych bez zaučení neriskoval, protože hrozí poškození čelistí nebo jícnu. Dospělým zvířatům předkládáme myši, malé potkany, jednodenní kuřata, křepelky. Veškerou potravu je možné poprášit nějakým vitamínovým preparátem (Reprivite firmy Zoomed, Multivitamins firmy Natural world a další). Vitamíny však mezi sebou nekombinovat!

Pro správné trávení dodržovat teplotu pod žárovkou v rozmezí 27 - 32 °C, přes noc pokles na 20 - 25 °C.

Celkově patří tento druh snad mezi nejčastěji a nejsnadněji pěstovaný druh, proto ho můžu doporučit každému, kdo má zájem nějakého toho plazíka chovat.

To je tak v kostce všechno, snad jsem Hrochu uspokojil tvůj zájem. Pokud máš ty, ale i vy ostatní nějaké další dotazy, rád vše zodpovím. Hodně štěstí při chovu této krásné užovky.

Od Hrocha mi na adresu clavis@vrana.cz přišel e-mail s prosbou, abychom napsali něco o Užovce červené. Já vzkaz předal a proto je teď tento článek určen především jemu.

Kuba