Krkonošský národní park

Vyhlášen byl 17. 5. 1963, dnešní podoba dána dne 20. 3. 1991. Zároveň je od roku 1992 biosférickou rezervací UNESCO. Zahrnuje nejvyšší pohoří České republiky včetně části podhůří v nadmořské výšce 400 - 1602 metrů. Jižní okraje území a nejznámější turistická střediska jsou součástí ochranného pásma národního parku. Jeho rozloha je necelých 36000 ha a k tomu ještě 18577 ha ochranného pásma. Zasahuje na území okresů Jablonec nad Nisou, Semily a Trutnov.

Národní park je po stránce geologické pestrým územím, budovaným algonkickými a prvohorními horninami. Hlavní geologické jednotky jsou uspořádány do dvou pruhů ve směru západ - východ. Severní z nich představuje krkonošsko - jizerský pluton a je tvořen hlavně hrubo- a středně zrnitým granodiorotem (hornina charakteru žuly). Tvoří pohraniční hřeben od západu až téměř ke Sněžce, jejíž samotný vrchol je však již součástí druhé jednotky, která převládá v centrální části Krkonoš a na jejich jižním a východním okraji. Je představována pestrým souborem metamorfovaných hornin, kde převládají zejména svorové ruly a svory, tvořící nejvyšší krkonošské vrcholy, dále ortoruly, kvarcity, fylity, diabasy a krystalické vápence, poměrně značně zkrasovělé.

Krkonoše jsou nejvyšším českým pohořím. Reliéf má charakter hornatiny, místy velehornatiny, na jehož podobě se kromě mohutného kerného zdvihu významným způsobem uplatňovalo i několik fází pleistocénního zalednění. Jeho pozůstatkem jsou ledovcové kary se strmými skalními stěnami, zbytky ledovcem přemodelovaných údolí, vodopády a na území Polska i ledovcová jezera. Produktem mrazového zvětrávání jsou rozlehlá kamenitá a balvanitá moře a na některých vrcholcích izolované skalní, zejména žulové útvary.

Podstatná část národního parku je porostlá lesem, dnes do té míry narušeným imisemi, že je KRNAP z mezinárodního hlediska zařazen do seznamu nejohroženějších národních parků světa. Lesy zde pokrývají asi 67% veškeré plochy. Lesní porosty tvoří převážně druhotné smrkové monokultury, které tu nahradily původní, hlavně bukové a smíšené porosty. Zbytky přirozených smrčin se uchovaly jen sporadicky v nadmořských výškách kolem 1200 metrů n. m. Ve smrčinách bývá přimíšen jeřáb. V bylinném podrostu převládá třtina chloupkatá, podbělice alpská, žebrovice různolistá aj. Horské bučiny s jedlí jsou zachovány jen v nepatrných ostrůvcích v extrémních polohách. Zbytky květnatých bučin se také zachovaly jen fragmentálně. V jejich podrostu se objevuje věsenka nachová, samorostlík klasnatý, kokořík přeslenitý, kyčelnice devítilistá aj.

Horní hranice lesa se v Krkonoších pohybuje v rozmezí 1200 - 1300 m. n. m. Nad ní až do výše zhruba 1500 metrů se rozkládá klečové pásmo s ojedinělými smrky, jeřáby, příp. s břízou pýřitou. Z keřů se vyskytuje střemcha skalní. V podrostu hojná borůvka, brusinka, třtina chloupkatá a metlice křivolaká. V nejvyšších polohách se rozkládají horské hole s kompaktními porosty smilky tuhé, místy metličky křivolaké. Zde se vyskytuje vzácně koniklec bílý, kuklice horská, větrnice narcisokvětá aj. Ve vrcholové části na skalním a drolinovém podkladu je chudá vegetace reprezentována kostřavou nízkou nebo sítinou trojklanou a četnými druhy lišejníků. Výrazným prvkem Krkonoš jsou na náhorních plošinách vzniklá rašeliniště. Z valné většiny jsou porostlá klečí s keříčky šichy obojaké, kyhanky sivolisté, klikvy bahenní, se suchopýrem pochvatým a suchopýrem trsnatým rakouským a řadou druhů ostřic. Květena Krkonoš je velice bohatá. Výsledkem specifických mikroklimatických poměrů se v karových údolích lze setkat jak s druhy vysokohorskými, tak i s druhy nížinnými. V karech se např. vyskytuje oměj šalamounek, oměj tuhý i oměj pestrý, mléčivec alpský, kýchavice bílá a další. Krkonoše jsou též proslulé výskytem řady reliktních a endemických druhů.

Velmi bohatá je i krkonošská zvířena. Z významnějších savců se vyskytuje hojně netopýrů, vydra říční, rejsek horský, bělozubka šedá. Z ptactva sovy, čáp černý, orel křiklavý, tetřívek obecný. Uměle chován a vysazován je zde i tetřev hlušec. Z plazů je hojná ještěrka živorodá a zmije obecná, z obojživelníků čolek horský. Vyskytuje se zde i řada významných druhů bezobratlých.

Na území parku je 12 PP o rozloze 7455 ha. Sídlo správy: 543 11 Vrchlabí - zámek, tel. č. 0438/285311.