Jeřáb
Muwín

Na třetím večeru s japonskou a čínskou prózou i poezií jsme se seznámili i s origami. Origami je velmi stará japonská tradice a doslova přeloženo znamená "skládaný papír".

Skládanku, kterou jsme vás naučili, je jeřáb - orizuru - a je dnes v Japonsku asi vůbec nejoblíbenější skládankou. Poprvé byl složen někdy kolem roku 1800. O významu a symbolice jeřába jsem toho řekl dost, a tak už jen návod k jeho složení pro oživení vaší paměti.

Složený čtverec

Složený čtverec je východiskem pro několik desítek různých japonských origami. Je proto velmi důležité, abyste se jej naučili dobře skládat.

Přeložíme horní polovinu čtverce na dolní a potom (A, B) pravý horní roh šikmo k dolní hraně. (C) Skládanku obrátíme a znovu přeložíme pravý horní roh k dolní hraně. (D, E) Rozevřením trojúhelníkovité skládanky ve tvaru šipek získáme "Složený čtverec ve tvaru podle obrázku (F).

Jeřáb

(1) Pomocné přehyby: levý a pravý vrchní roh přeložíme ke středové čáře a opět rozložíme, horní roh přiložíme dolů podle nákresu a zpět. (2, 3) Vrchní dolní roh nadzdvihneme a pod ním levý a pravý roh přiložíme ke středové čáře - využíváme přitom přehybových linií vytvořených v bodě jedna. (4) Skládanku otočíme a stejně postupujeme na druhé straně. (5) Vrchní levý roh a vrchní pravý roh přiložíme ke středové čáře. (6, 7) Skládanku otočíme a stejně postupujeme na druhé straně. (8) Pomocný přehyb: levý dolní roh přehneme šikmo vzhůru podle čáry na nákresu a vrátíme zpět. (9) Levý dolní roh zdvihneme "vpáčením" vzhůru podle linie vytvořené v bodě osm. (10) Obdobně postupujeme s pravým rohem. (11) Zespodu jeřábovi nafoukneme tělíčko a (12) z pravého rohu uděláme opět vpáčením zobáček. (13) Rozevřeme křídla a jeřáb je hotov.