ZOO koutek v Malé Chuchli
Muwín
Clavis 4 - prosinec 1999
  obálka
Akce
Maratón (Peggi)
Vzpomínka (Johny)
Pozvánka na... (Lišák)
Bezbariérový dům (Lišák)
Tajná akce (Lišák)
Kmenová zoo a ještě něco (Johny)
Docela obyčejné pražské ráno (Johny)
Telegraf a ještě jednou telegraf (Lišák)
ZOO koutek v Malé Chuchli (Muwín)
Neuvěřitelné výkony (Muwín)
Černé díry a vesmír (Muwín)
Jak se daří Elze v Německu (Elza)
Metro (Marťa)
Tantra - štěstí z Nepálu
obálka 2

celé číslo
dokument Wordu (ZIP 322 KB)
verze pro tisk

Zhruba před dvěma lety se v Malé Chuchli začal opravovat a rozšiřovat existující mini zoo koutek s cílem umístit v něm zvěř žijící v našich lesích. Letos 15. října proběhlo v takovém rodinném kruhu slavnostní otevření a zahájení provozu. To, co je tam v současné době k vidění, stálo asi tři milióny korun. Návštěvníci Chuchelského háje tak získali další zajímavé zpestření svých cest. Všechny voliéry a výběhy ještě zaplněné nejsou, ale i tak už je na co koukat. Z opeřenců jsou přítomni dva výři, holub doupňák i hřivnáč, vrána šedivka, havran polní, poštolka, káně, moták pochop, bažanti. Šelmy zastupují rys, mývalovec kuní, fretky, lišky, spárkatou zvěř kamerunské kozy (pravda, to zrovna není typické lesní zvíře), divoká prasata, mufloni a daňci. Podle slov místního hajného je to přibližně polovina plánovaného zazvěření, takže doufejme, že se to podaří brzy doplnit a návštěvy zde budou ještě zajímavější.

Tenhle nápad je mi sympatický z mnoha důvodů. Chuchelský háj je chráněnou lokalitou pro zachovalé listnaté a smíšené porosty s bohatou květenou a hmyzím a ptačím osídlením. Svojí rozlohou patří v Praze k větším a není ani obtížně dostupný městskou dopravou (pro neznalé zast. autobusů Malá Chuchle ve směru ze Smíchovského nádraží na Zbraslav a pak pěšky po ŽTZ, nebo zast. Dostihová a pak přes Velkou Chuchli). Navíc je zde zbudovaný přírodní areál zdraví pro sportovní vyžití. Pokud připočteme i nový zoo koutek, může se z tohoto místa stát cíl celodenního aktivního odpočinku. Za tu dobu, co jsem zde pracoval, navštěvovali Chuchelský háj hlavně "pejskaři", starší lidé a rodiče s dětmi. Právě pro děti bude zoo koutek velkým lákadlem, protože co si budem povídat o tom, jak dnes městské děti znají zvířata. A tady jsou dokonce živá. A snad možnost vidět živou lesní zvířenu osloví a přiláká i další návštěvníky.

No dost chvály, jistě by se našly i stinné stránky věznění zvířat ve voliérách a invazí městských balíků do lesa, zvlášť když si dojedou autem i přes zákaz vjezdu až do areálu. Tohle všechno píšu hlavně proto, abych vás naladil a nalákal a informoval. Určitě sem vyrazíme někdy na jaře - to je Chuchelský háj nejhezčí.

zpět domů vpřed