Clavis 8

duben 2004
Clavis 8 - duben 2004

obálka

Akce

2.-4.4. Jarní vandr - sraz je v 18:00 na Nových Butovicích, blíže Clavis č. 7 (Muwín)
st 7.4.První schůzka k táboru P+V+L - od 18:30 v klubovně CP
8.-12.4. Velikonoce - středisková akce, info. na přihlášce či na http://www.vlcaci.wz.cz (Míla)
čt 15.4.Středisková rada - od 18:00 v klubovně CP
st 28.4.Poslechovka - více na nástěnce (Míla a Lišák)
čt 6.5. Vychází Clavis - od 18:00 v klubovně CP, program zajišťuje SM
(7.)8.-9.5.Vlajková u Kolína - kdo jede, oznámí to do 15.4. Ferdovi, kerý musí nahlásit, kolik nás jede!
ne 16.5.Volejbalový turnaj (Cája) - termín akce je na 95% (je jisté, že 8.5. nebude)
pá 28.5. Tělocvična - ZŠ Brdičkova od 16:30 do 18:30, 30 Kč

Symbolem moci na měsíc březen jsou Míla & Rychlík (zajišťují chod akcí v tomto měsíci), na měsíc duben Rychlík & Ťap (jim hlašte plánované akce na květen a další měsíce).

Uzávěrka příštího čísla je v pondělí 26. dubna!

Úterní tělocvičny (Kuncova): 6.4. volejbal, 13.4. volejbal + fotbálek, 20.4. volejbal, 27.4. volejbal + basket, 4.5. volejbal, 11.5. volejbal, 18.5. volejbal + fotbálek, 25.5. volejbal, 1.6. volejbal + basket, 8.6. volejbal + fotbálek (poslední TV!)

Oddílové páteční tělocvičny (Brdičkova): 2.4. Paráda + Minnehaha, 30.4. Vlčáci, 14.5. Vlčáci, 28.5. Clavis (poslední TV!)

Ostatní

ne 4.4.Výstava pro kočku - pokud nejedete na vandr, zkuste to; od 10 do 17 hodin, Dům U Zelené žáby (Muzeum dětské kresby) u Staroměstského náměstí
ne 2.5. 5. celostátní umisťovací výstava opuštěných koček - Mramorový sál Lucerny od 10 do 17 hodin

Společné pro oddíly

30.4.-2.5. Brigáda v Červené Řečici (Minnehaha + Paráda)
28.-31.5. Intercamp - info Ferda(ta) a na http://www.98-minnehaha.net/intercamp.php
so 15.5. Matrix - hra po Praze, info. Ferda(ta)

Vlčáci

1.-2.5.Vandr do brdských hvozdů - klasický vandr, sraz je v 8:45 na Smíchovském nádraží u pokladen, návrat na 15. nebo 17. hodinu; hlaste se Ferdovi, který vás rád zapojí do programu; kroj s sebou!
ne 16.5. Dračí doupě - klubovna VL
so 29.5.Výlet - možná cyklistický (cyklisté hlaste se Ferdovi!)
út 8.6. Plavecká schůzka - sraz 17:15 na zastávce metra Radlická, návrat na 19. hodinu; roveři srdečně zváni!
18.-20.6. Skalní město - putování po malebné krajně Českého Ráje, sraz je v 16:30 na Nových Butovicích (vlak v 17:31 z Hlavního nádraží do Mnichova Hradiště), návrat na 18. hodinu nebo dříve; hlaste se Ferdovi, který vás rád zapojí do programu; kroj s sebou!
ne 22.6.uvažuje se, že by byla Atletická schůzka, což by vyžadovalo přípravu a pomoc ze strany roverů, termín je předběžný

Jubilea: 4.4. Janek (17), 8.4. Můrka (18), 12.4. Lišák (28), 29.4. Psyché (19), 1.5. Vlčáci (neoficiálně 18), 5.5. Smíšek (28)

O čem se mluví...

Míla

24.4.-25.4. k nám za oplátku

(Do klubovny) přijede návštěva z Hrádku.

Doufám, že tam bude jistě

Krásně, mile... - hlavně čistě.

Po dlouhodobých stavebních úpravách se naším jediným pracovníkům podařilo dodělat téměř všechny úpravové práce v klubovně. Dvouletý plán byl splněn na stopadesát procent. Všem pracantům upřímně gratulujeme.

Krásná a pohledná středisková pokladna hledá sedm set přítelkyň pro společné výlety.

Zn. : Doufám, že jsi zaplatil/a!

Skupinka mladých lidí z Prahy se chtěla v létě vypravit na týdenní sjezd jedné z českých řek. O přípravách této akce jsme vás na stránkách našeho měsíčníku již informovali. Dnes vám však přinášíme smutnou zprávu. Vichřice zničila všechny lodě a rozbouřila řeky natolik, že se letní vodní sjezd neuskuteční. Namísto toho, podle nejmenovaných zdrojů, by měla proběhnout jiná akce. Podle informací by se mělo jednat o jakýsi přechod českých hor. Čtěte s námi. Budeme vás průběžně informovat...

Šipky poprvé

Ferda

Ve čtvrtek 25.3. se konala v roverské klubovně akce, jejímž hlavním cílem bylo zahrát si společně šipky. S Rychlíkem jsme měli sraz už v 17:20 před barákem (kde jinde, že). Později mi Tip prozradila, že byla překvapené, že zvoním já a netrpělivě dole vyčkávám o pět minut dříve. Ve skutečnosti to bylo jenom kvůli tomu, že jsem nestíhal a potřeboval to Rychlíkovi nějak rozumně vysvětlit. A tak zatímco Honzík funěl opíraje se vší silou do vrtačky, já pelášil koupit hroty a letky, aby bylo s čím hrát. Myslel jsem, že až přijdu, budou terče pověšené. Ale sestra, kterou jsem zaúkoloval přinést terč nikde a ve zdi díry jenom skromné... A tak jsme se do vrtačky opírali dva a všichni na nás koukali, jak rudneme v obličeji.

Kdo toho dne nakonec přišel? Kromě mě a Rychlíka ještě Tip, Ťap, Můrka, Dave, na chvíli Faithy a na jedno vítězství i Muwín. Škoda byla, že v klubovně byl bordel jak v tanku a nikdo nepřinesl nic dobrého na zub, což bylo vstupenkou na akci. Ale jinak jsme si pěkně zahráli a já jsem se stihl i povytáhnout svými domácími úspěchy. Šlo mi to dobře, ale jestli to mělo nějaký účinek nevím, neb jsem svoji výšku od té doby ještě neměřil.

Těším se na příští podobné setkání. Nejspíš ho pojmeme jako takový malý turnaj. A kdy to bude? Čert ví, nechte se překvapit.

A hora se pohnula...

Ferda

Ani tentokrát nechci psát o tom, proč se říká: "Když Mohamed nepřijde k hoře, musí přijít hora k Mohamedovi" Nebo je to jinak? Jestli ano, tak jsem to otočil záměrně. Ať už je to jakkoli, mé sdělení je zcela jiného obsahu. Na následujících řádcích se pokusím napsat, s čím vším potřebují Vlčáci (kdo chce - potřebuji já) pomoci. Chlapská část kmene nechť teď zbystří zrak a čte pozorně:

  1. Podívejte se na seznam akcí, který je vše říkající. Pokud byste rádi zavítali na některou z akcí, oznamte mi to co nejdříve. Abych s vámi mohl počítat s pomocí při programu, potřebuju to vědět alespoň 14 dní dopředu. Určitě mě potěší, když se mi ozvou i tací, kteří by rádi zavítali i na nějakou úterní schůzku (od 17 do 19 hodin). Bohužel, Vlčáci jsou fakticky jediným oddílem, kde se vedoucí nemůžou střídat.
  2. Přemýšlel jsem o tom, proč často nejsem schopný dostát slibu a přinést klukům Hafíka (oddílový časopis), ačkoli už vychází "pouze" ob měsíc. Určitě platí, že předtím jsem kopírování pouze zajišťoval a nestálo mě to prakticky žádný čas. Teď už je situace nějakou dobu jiná. Chodím do kanceláře k Marce a většinou to nestíhám. Hledám tedy někoho, kdo by chodil časopis kopírovat, po té ho sešil a následně i barevně podtrhal nějaké nadpisy (aby kluci věděli, co považuji za důležité sdělení). Včetně cesty ze Stodůlek na Senovážné náměstí a zpět je to práce asi na tři hodiny každý druhý měsíc. Termín předání originálu bychom stanovili podle potřeb obou stran.
  3. Dále hledám někoho, kdo by nakreslil, okopíroval a vybarvil bodovací kartičky. Já bych pak jenom doplnil výsledky. Jedná se o bodovací období březen-duben a květen-červen.
  4. Podobný případ jsou diplomy na táborové přebory apod. Ale protože je to celkem dost práce, nakreslené a nakopírované motivy bych předal někomu dalšímu k vybarvení.
  5. Nářadí. Myslel jsem, že se všechno stihne ještě před svátky vánočními, ale nestalo se. I tak se udělalo celkem dost práce. Je však třeba nářadí ještě jednou překontrolovat, dobrousit, zbývají i nějaké nenasazené sekerky. Rád bych kdyby se konečně někdo pustil do výroby obalů na sekerky. Věřte mi, že to není žádný nesmysl. Tímto oslovuji i holky z Minnehahy - vás se to týká také! Návod na šití rád poskytnu.

Výstava Naše sovy

Muwín

V úterý 23. března byla slavnostní vernisáží zahájena výstava dětských výtvarných prací, které vznikly v rámci projektu Sovy do škol. Čtete-li Clavis pozorně, pak vám jistě projekt Sovy do škol není cizí. Někteří z vás ho se mnou zažili na vlastní kůži a to v půlce září v areálu Jedličkova ústavu při budování sovích voliér. Paměť je možno osvěžit v Clavisu č. 1 a č. 2 letošního ročníku.

Uteklo několik měsíců a projekt se pomalu chýlí ke svému závěru (alespoň v tomto školním roce). Jedním z jeho aktivit byla i výtvarná soutěž pro děti z pražských škol. Děti nejenom malovaly nebo kreslily, ale také tvořily koláže, obtisky, rytiny, pracovaly s keramikou, přírodními materiály, psaly povídky, pohádky a básničky. Vyhlášena byla i kategorie filmová a divadelní nebo fotografická, historická a přírodovědná.

Výtvarné práce spolu se základními informacemi o průběhu projektu v tomto školním roce jsou v současné době vystaveny ve velkém výstavním sále Muzea Policie ČR (Praha 2, Ke Karlovu 1) a budou tam k vidění denně (kromě pondělí) od 10 do 17 hodin a to až do 23. dubna. Budete-li mít trochu času a chuť, tak se tam určitě zastavte. Vystavené výtvory za podívání stojí. Vystaveno je něco kolem 300 prací, takže je na co koukat. Vše podstatné najdete na http://www.sovy.cz.

O čem se také mluví?

Ferda

Snad se nikdo nerozzlobí, že něco takového píšu. Nevím, jak moc jsem k tomu oprávněný, ale přijde mi, že se o tom mluví tak nějak potichu, bez vědomí "řadových" členů kmene. Co mám na mysli? Určitě si vzpomínáte na to, že jsem prohlásil, že bych rád někomu předal funkci vedoucího oddílu (to zní lépe než, že končím a je to výstižnější). A asi si vzpomínáte i na to, že Marka skládá funkci vedoucí střediska. Od té doby se mluví o tom, že hrozí, že středisko skončí docela.

Mně připadá, že je jediná možnost, jak z toho ven. A nemyslím si to jenom já. Jaká to je možnost? Že právě vy začnete přebírat důležité funkce ve středisku. Hrůza! Ferda se zbláznil! Ale kdepak. Já jsem přece nenapsal, že my starší (fuj!) od toho utečeme a necháme vás v tom bez pomoci. To bychom to byli pěkní lotři! Ale kdy myslíte, že jsme začali my? Ilustrujme si to na známém případu.

Já jsem přišel do vedení oddílu, když mi bylo 17. Nebýt Bobra, nikdy by Vlčáci nedošli tam, kde jsou teď. Kdyby nic jiného, tak stál vedle mě a jeho přítomnost byla prospěšná. Jistěže měl Bobr své chyby, ale ty jsem měl a stále mám i já. Na spolupráci, při níž od začátku (tehdy jsem si to neuvědomoval) šlo o předání funkce vedoucího oddílu, vzpomínám jenom v dobrém. Během prvního roku jsem již cítil velkou zodpovědnost za oddíl. To jsem s ní ještě neuměl nakládat (a i dneska to občas drhne). Začal jsem vydávat časopis, obnovil bodování, plánoval nábor... - snažil jsem se neustále hledat to, co bychom mohli SPOLU dělat pro oddíl lépe, do všeho jsem mluvil. A tahle spolupráce fungovala. Bylo to asi nejkrásnější a nejplodnější období, které jsem za svého působení ve vedení oddílu zažil. Bylo mi 18, 19. Přesně tolik kolik už mnohým z vás je. Šákul, Rychlík, Padák, Můrka a další to čeká. A takřka stejný případ se dá ilustrovat na oddíle Parádnic. Taky jsme se báli maturity, mnohdy neměli moc času, ale to už je za námi. (Teď si ve svém psaní připadám jako nějaký kmet.) Byli tu tací, kteří stáli při nás.

Moc bych si přál, kdybyste přemýšleli o tom, jestli chcete v tom, co mi jsme převzali od těch před námi, pokračovat. Věřím, že ano a že po vás přijdou ještě další. A že se budete snažit dávat dalším dětem ALESPOŇ tolik, co oddíl dal vám. Jen mi často připadá, že mnozí jdou jenom od akce k akci a celek nevnímají. Brzo se bude rozhodovat o tom, jestli dojde ke spojení Parády a Vlčáků nebo druhý jmenovaný oddíl zanikne (jistě bude nějaká schůzka). A s Rybičkou jsme za jedno, že pokud ve vás neuvidíme pokračovatele, nemá to smysl.

"Skautovat" je velká ZODPOVĚDNOST. Ale často slyším, jak na někoho není spoleh. V článku "O čem se mluví..." třeba "tak nějak vypadlo", že Šákul stále ještě neodevzdal vyúčtování Jarňáčů... Jak si vysvětlit, že Janek zmizel a místo vysvětlení mnohé jenom rozzlobil? Jak je možné, že většina na březnový Clavis zapomněla? Mohl bych jmenovat dál, ale tohle je asi to, co mě pálí nejvíc. Původně jsem však chtěl upozornit na něco úplně jiného a zvýrazním to dalším odstavcem se samostatným názvem.

Chodíte připraveni?

Když přijdete na domlouvání programu nějaké akce, jste připraveni? Máte svůj nápad? Jak dlouho před tím jste se přemýšlení věnovali? To jsou otázky, na které někdo odpoví, aniž by se musel začervenat. Ale ne každý.

O jedno vás teď za sebe poprosím. Když přijdete s nápadem, snažte se ho prosadit. Pokud se to nepovede, strčte si ho doma do šuplíku a snažte se ho prosadit příště. Mezitím se ho snažte trochu vylepšit. Jestli se vám to zdá neefektivním plýtváním vašeho času, tak nám starším zase leze na nervy, když se dlouho dohadujeme jenom na tom, co vlastně bude za téma hry. Za sebe můžu říct, že už dlouho se nestalo, abych neměl v kapse nápad, že bych přišel nepřipravený. Někdy ho ani nevyslovím, protože někdo přijde s něčím vhodným dřív, ale mám ho pořád v tom pomyslném šuplíku.

Dávejte všichni na domlouvacích schůzkách chvíli pozor a bavte se potom, co vyřešíme program. Vždyť všichni "tak strašně pospícháme". A pak se nic nedořeší a musíme se scházet třikrát. Ač někdo pospíchá, není vyloučeno, že při efektivním dohadování zbude i tomuto uspěchanému jedinci čas na pár slov s přáteli.

Ještě popíšu, jak "nám to leze na nervy". Když přijdu a mám náladu, tak neukázněný dav ukočíruju. Ale štve mě to. Když náladu nemám, tak s davem nehnu. A štve mě to ještě víc. Na tom jsme se shodli při jedné debatě s Rybičkou a s Johny.

Na závěr vám přeju hodně nápadů a chuti do vymýšlení programu. Snažme se NEOPAKOVAT a přicházet S NOVÝM. Právě opakování se přichází s nepřipraveností.

Víkendovky KODASu

Muwín

I v letošním roce bude Klub na ochranu dravců a sov pořádat víkendovky zaměřené na praktickou pomoc v záchytných a záchranných stanicích pro ohrožené a volně žijící živočichy. A tento krátký příspěvek má být informací o termínech a místech konání těchto akcí. Nejednou už jsme společně s některými z vás na těchto akcích v minulosti byli (Babín, Pavlov, Zelené Vendolí, Česká Třebová), takže představovat je a psát sáhodlouhé povídání o jejich náplni a smyslu a významu je myslím zbytečné. Nevím, jestli se zúčastním všech, ale rád vám ke všem poskytnu potřebné bližší informace.

Takže ten přehled:

Letní tábor bude mít už tradiční místo - pojedeme pomáhat do záchranné stanice pro volně žijící živočichy Zelené Vendolí (u Svitav) a to od středy 28. července do neděle 1. srpna.

Víkendovka 16. - 18. 4. v České Třebové

První letošní víkendovka se bude konat týden po Velikonocích u Věry Malátkové, která je mezi dravci, sovami, ježky a mnoha dalšími živočichy známá spíše pod uměleckým jménem Teta Věra. Práce v její malé stanici je dost - nutná je zejména rekonstrukce a výstavba nových voliér pro handicapované dravé ptáky a zbudování želvária.

Střecha nad hlavou bude zajištěna buď u Věry doma nebo v prostorách blízkého ekocentra (známého i z dalších akcí, kterých jsme se už v Třebové účastnili). Nutný je spacák a karimatka a hodí se i pantofle. Nezapomeňte na pracovní oblečení a pracovní rukavice. K nepovinné výbavě patří plavky - Česká Třebová má krásný bazén, ve kterém můžeme svlažit a osvěžit prací znavená těla. Potěší ti, kteří si s sebou přivezou nějaké nářadí (kladivo, kleště, pilka apod.)

Vařit bude známá a vyhlášená kuchařka Věra ve společném hrnci. Příjezd na místo je možný už v pátek a to zhruba do 22 hodin, případně v sobotu ráno. Česká Třebová patří mezi významné železniční uzly, takže doprava na místo nebývá problém. Záchytnou stanici najdete v Táborské ulici čp. 12 v blízkosti Podorlického ekocentra (viz. také mapka na internetové adrese http://charlie.ct-net.cz). Svoji účast (včetně počtu případných kamarádů nebo rodinných příslušníků) nahlaste včas (nejpozději 13. dubna!) na adresu (v adrese je "podtržítko", ne pomlčka nebo mezera) pomoc_prirode@email.cz nebo přímo mě.

Hrdý Budžes

Muwín

Hrdý Budžes byl jediný, kdo vytrval. Všichni ostatní to vzdali, ale on vytrval. Velký vzor Helenky Součkové, žákyně druhé třídy základní devítileté školy. Jestli chcete vědět, jak to s hrdým Budžesem a s Helenkou dopadlo, budete si muset přečíst knihu spisovatelky Ireny Douskové nebo budete muset zajít do divadla. Hru Hrdý Budžes hrají třeba v divadle Bez zábradlí. Já jsem neudělal ani jedno a přesto dobře vím, co byl hrdý Budžes zač. A jak se mi to podařilo? Zrovna přišel den, kdy se potvrdilo rčení, že výjimka potvrzuje pravidlo. Program televize stojí večer asi tak odhadem 25-30 dní měsíčně za starou belu, ale jeden sobotní březnový večer byl jiný. Na ČT2 byl k vidění záznam představení hry Hrdý Budžes z Malé scény příbramského divadla (takže jsem tak trochu v divadle vlastně byl). A věru to nebyl zabitý čas před obrazovkou!

Hrdinka příběhu je zmíněná Helena Součková, osmiletá holka, která svým dětským pohledem popisuje okolní svět. Ne ledasjaký svět. Tahle mladá slečna totiž vyrůstá v době komunistické normalizace za vlády soudruha Husáka na počátku 70. let. Líčí svoje průšvihy, trapné zážitky, komické příhody a zcela originálně je hodnotí a komentuje. Setkat se můžete s výroky jako: "patolog znamená něco jako trpělivej..." nebo "Jóga to je totiž takový cvičení, při kterým se člověk skoro nehejbe, ale vezme třeba jednu svoji ruku a jednu nohu, zaváže je na uzel a musí to půl hodiny vydržet...".

Knihu jsem nečetl, tu posoudit opravdu nemohu, ale divadelní zpracování mě naprosto uchvátilo. Obrovský podíl na tom má Bára Hrzánová, představitelka Helenky, a její herecké kreace. Děj je z doby stále ještě nedávné a tak jsem si kromě velké zábavy i zavzpomínal (přestože jsem mladík v nejlepších letech, že).

Jak nás v Pelhřimově naložili ve druhé třídě do autobusu, odvezli do nějaké fabriky, tam jsme hromadně složili slib jisker a pak šup na slavnostní odhalení pomníčku v parku. Jak se šílelo kolem nácviků na spartakiádu, což mě naštěstí minulo, protože jsem nebyl vybrán, ale moje sestra nacvičovat musela. Jak jsme si lepili lampióny do průvodů na listopadové výročí VŘSR. Jak nás v Pelhřimově na prvního máje budila v šest ráno pochodující řízná dechovka. Jak jsme nacvičovali v páté třídě ruskou pohádku o třech prasátkách, co si stavěli domky a pak s ní objížděli nějaké soutěže, kde ostatní recitovali ruské básně a jinak opěvovali velkého ruského bratra a my tam poskakovali kolem maket domečků a chrochtali. Neuvěřitelná doba. Ale jako dítě jsem si to asi docela užil. No stručně a prostě řečeno, jak stálo v jedné recenzi - "...uroníte jak slzu smíchu, tak i nudli nostalgie...".

Když se dílo podaří, tak na příštím promítání (koukám, že z toho už taky bude za chvíli tradice) bude k vidění právě tato hra. Dáme vám s Křemlou včas vědět. Jo a mimochodem - při sobotním (27. 3.) slavnostním vyhlášení a udílení divadelních cen Thálie 2003 získala v kategorii hereček Thálii právě Bára Hrzánová za výkon v roli Heleny Součkové ve hře Hrdý Budžes.

Více si o divadelní hře Hrdý Budžes můžete přečíst na http://www.bezzabradli.cz.

Protože Pepsi stále vzdoruje a já potřebuju články nějak výrazně oddělit, pokračuju ve svém neoblíbeném předělávání názvů:

Jediná rubrika

Konečně jaro. Konečně delší den a víc světla . Konečně kvetoucí stromy, alergici s kapesníky, zelené trávníky, zimní výprodeje a všudypřítomná velikonoční vajíčka. Prostě jarní nálada. Letos na mě leze nějak intenzivněji než jindy. Dokonce jsem začala uklízet a při jedné zběsilé akci "zbavuji se starého papíru" jsem našla časopis , který mi kdysi půjčila Bára a já jí ho nebyla schopná vrátit... byla to příloha Xantipy z léta 99, ve které 29 autorů psalo na téma láska. Mezi nimi se objevil i text písně od Marka Ebena, který mě (na rozdíl od ostatních, se kterými by se dalo leda tak zatopit) alespoň pobavil.

Repetice


Tak jsem viděl tu tvou novou
moc jsi nepřeháněl.
Takovouhle holku snovou
by jsi těžko sháněl.
Už se těším až se my tři
společně setkáme
nemusíš nás představovat
my se totiž známe.

Tvoje nová milá
moc se nezměnila
ve vlasech má stejné spony
v hlavě velitelské sklony
stejný krok a stejná gesta
stejnou jiskru temnou
stejně jako
stejně jako když chodila se mnou.

Tak jsem viděl tu tvou novou
Moc jsi nepřeháněl
Takovouhle holku snovou
by jsi těžko sháněl.
Už se těším až se my tři
společně setkáme
nemusíš nás představovat
my se totiž známe.

Tvoje nová milá
moc se nezměnila
roztomile špulí rtíky
ostrá jako čepel dýky
stejně drží cigaretu
rukou neposednou
stejně jako
stejně jako když chodila se mnou.

Zápalkové hlavolamy

Ferda

Pokud se ti následující hlavolamy podaří vyřešit, pošli mi jejich řešení na chemboss@seznam.cz nebo mi jej sděl jinou cestou. Ať můžu v příštím čísle uveřejnit výsledky - já je totiž zatím neznám :-). Za zaplnění volného místa děkuju Muwínovi, který mě k tomuto inspiroval. Pokud znáte jakýkoliv hlavolam, sem s ním. A máte super příspěvek, který pobaví každého :-)! Obrázky naskenuju.

1. Netopýr

Na obrázku letí netopýr (dolů) sestavený ze zápalek jedním směrem. Přesunutím tří zápalek změňte směr letu netopýra na opačnou stranu.

2. Klíč

Přemístěte tři zápalky a utvořte dva čtyřúhelníky.

3. 108=80

Přemístěte tři zápalky tak, aby rovnice platila.

4. Rovnice

Přemístěte pouze jedinou zápalku, aby rovnice platila.

5. Šestiúhelník

Přeložte právě čtyři zápalky tak, aby vznikly tři rovnostranné trojúhelníky.

6. Z pěti čtyři

Přeložte právě dvě zápalky tak, aby zůstaly pouze čtyři čtverce.

Zdroj: http://nofearbiker.borec.cz

Máte málo času?

Lišák

Ferda: Tento článek jsem přetiskl (duben 96), pro krásný konec... :-)

Ano, ano máme, slyším ze všech stran, nic nestíhám, nic neudělám, atd. V poslední době to říká každý a opravdu neznám člověka, který neopomene v rozhovoru zdůraznit, jak je na tom s časem špatně. "Tak ale už dost Lišáku jeden rejpavej!" Jo, má pravdu, přeci to píšu kvůli něčemu jinýmu. Tak k věci. Kolikrát jsem už přemýšlel, jak moc času "probendím" (fuj, to je slovo) něčim, co neni nezbytné k životu. A víte, na co jsem přišel? Na nic :-). Ale stejně mě to nedalo spát a zjistil jsem si to ze sociologických výzkumů. Pravda, většinou to nejsou věci, které jdou opomenout v životě, ale ten čas strávený tím či oním úkonem je hrůzostrašný.

Výzkum byl propočítán na "optimálního člověka", tzn. po ukončení vysoké školy začne pracovat v průměru osm hodin denně až do důchodového věku, pak mu sociologický výzkum dopřeje odpočinek až, až do smrti v osmdesáti letech.

Tak a teď už ten slíbený výzkum. Spánkem člověk stráví 22 let (slovy dvacet dva let). Dalo by se říct, že "prospal čtvrtinu života", ale to ještě zdaleka nekončí, protože: 17 let propracujete (to je síla), 10 let strávíte kulturou - např. kina, divadla, výstavy, atd., 10 let vařením a teď se podržte, jenom čtyři roky jídlem (10 let vaříte a 4 roky jíte, to je spravedlnost?), 3,5 roku pročtete (Maturanti, hodně čtěte povinnou četbu, ať splníte životní limit. Ticho Lišáku! Už mlčim.), 6,5 roku "pročučíme" na televizi, to bychom si měli asi odpustit. Jistě se vám stává, že něco hledáte. Mně taky, ale v životě by mě nenapadlo, že to bude v osmdesáti (haha) celý 1 rok, a už vůbec by mě nenapadlo, že ten samý čas spotřebuju koukáním do zrcadla (ó kak ja krasyvyj). No, další činnost asi těžko někdo vynechá, ledaže, ledaže by chtěl chodit nahý, protože 9 měsíců padne na oblékání, 6 měsíců se člověk věnuje sportování a ten samý čas pročeká na semaforech (pokud nechodí nebo nejezdí na červenou, ostatně to se asi nedožije té předepsané osmdesátky). 3 měsíce strávíme "sexem" (proč ty uvozovky :-() (seksem seksem, teda sexem sexem seksem nebo vlastně jak to bylo v tý pohádce?). A ještě jednou 3 měsíce. Ty totiž průměrný člověk prolíbá a ten samý čas 3 měsíce prohladí (něco, někoho nebo sebe). Děti, děti, čistěte si zoubky dvakrát denně a v osmdesáti to bude dělat 3 měsíce (To je hrůza, že bych přestal? Ale ťo bych pšišel o švoje žuby, tak to raději ne.). A teď něco pro nedočkavce, co pořád sledují hodinky, hodiny a jiný časomíry - tím prožijeme tři týdny života. Závěrem jednu lahůdku - jestli chcete ušetřit 4 dny života, tak si přestaňte zavazovat boty.

A to je vše. Samozřejmě, nám tady je průměrně teprve 17 (oproti 80), tak tato čísla musíme brát s ohledem na naše mládí. Až nám bude osmdesát (to už jsem komentoval), tak si můžeme říct, co příště vynecháme, abychom měli více času.


Také na vás udělal tento článek dojem něčeho nezměrného a obrovského? Mně to však nedalo a vzal jsem si do ruky kalkulačku (respektive zapnul jednu na počítači) a počítal a počítal. Hodnoty přepočtené na den jsou: spánek 6h36'; práce 5h6'; kultura 3h; vaření 3h; jídlo 1h12'; čtení 1h3'; čučení na televizi 1h57'; hledání 18'; koukání do zrcadla 18'; oblékání 13'30''; sport 9'; čekání na semaforech 9''; sex 4'30'' (ošidili mě :-)); líbání 4'30''; hlazení 4'30''; čistění zubů 4'30''; sledování hodin 1'2''; zavazování bot 12'' (to je teda fofr, co? :-)). Celkem to dá 23h28'53''. A víte co děláte těch zbylých 31'7'' denně? Nevíte? No přeci píšete příspěvky do Clavisu.

Kuba11

Co s letošním Silvestrem?

Muwín

aneb Něco jako odpověď Šákulovi

I přesto, že je dnes apríla, není tenhle příspěvek aprílovým žertíkem. Zima sice právě skončila a další je v nedohlednu, ale na některé věci je na začátku zimy už poněkud pozdě. Proto už dnes.

Jsem mizerný lyžař, ale možná právě proto mě to tak baví, protože kromě dřiny si při lyžování užiju i spoustu legrace a válení ve sněhu. Proto mě trochu mrzelo, že jsme s letošním Silvestrem nenavázali na ten předchozí Ferdinandovský. Docela jsem se na povánoční a novoroční lyžování těšil. Nevím přesně, kde byla hlavní příčina neúspěchu při organizaci a shánění vhodného místa a lidí, kteří by jeli. O tom, že se celá akce nakonec konala někde v Krkonoších jsem se dozvěděl na konci února. Na začátku prosince se stále ještě mluvilo o Olomouci nebo něčem podobném. No nic, o tom psát nechci.

A tak jsem si řekl, že bych si to mohl zkusit a vzít si shánění vhodné "destinace" na svá bedra. A abych oslovil co nejvíce lidí, dávám to ve známost na stránkách Clavisu a navíc ještě s obrovským předstihem.

Za prvé bych totiž chtěl tak trochu vědět, kolik lidí by se silvestrovského týdne na horách se solidní možností lyžování zúčastnilo. Na počtu zúčastněných totiž dost záleží. Aby zvolená chaloupka nepraskala ve švech, protože kde bychom se pak sušili a provozovali večerní zábavu? Nebo aby nebyla naopak poloprázdná, protože kdo by to pak platil, že. Takže o tom popřemýšlejte a já dám třeba do klubovny nějaký canc na který se k tomu můžete vyjádřit. Zároveň je pro vaše názory, nápady a další komunikaci k tomuto tématu k dispozici e-mailová adresa kauz@seznam.cz.

Za druhé bych vás chtěl tímto vyzvat ke spolupráci. Máte-li kontakt nebo jakoukoli jinou možnost jak by se dala nějaká chalupa včas a za rozumnou cenu zajistit, tak mi dejte prosím vědět. Nebude-li jiné zbytí, budu hledat chalupu na internetu nebo v katalozích s levným ubytováním. Nějaké takové tipy už mám, ale zatím není možnost jejich rezervace aktivní. Cena za noc by se pak pohybovala někde kolem 200Kč, možná méně, možná víc. Se závaznou přihláškou by bylo nutné odevzdat i nevratnou zálohu na ubytování (počet nocí x cena za noc), abychom pak nemuseli řešit problémy s "odpadlíky". Ti co pojedou by pak už platili jenom za jídlo. Nějaká koruna by pak mohla být hrazena z dotací, stejně jako na podobných akcích (vánoce, jarňáče) v minulých letech.

Co se týká večerního programu a ostatních aktivit, vyhovoval by mi "model Ferdinandov", včetně dopravy několika vlastními auty z našich řad. Ovšem bude-li dobrá možnost dopravit se na místo autobusem nebo vlakem, preferoval bych ji. Na dalším (večerním) programu se budu klidně nějak lehce podílet, ale celé si to na triko nevezmu, to říkám rovnou. Takže přestože začalo jaro, přemýšlejte trochu už i o budoucí zimě, ať v tom máme jasno včas!

obálka 2


Do tohoto čísla přispěli Ferda, Míla, Muwín a Pepsi.

Obrázky nakreslil Ferda (omluvte horší kvalitu).

Úpravy textu a grafická úprava: Ferda.

Na http://clavis.vrana.cz umístil Jakub Vrána (Kuba 11).

Toto číslo vyšlo ve pátek 2. dubna v nákladu 17 výtisků, za zpoždění se redakce omlouvá.

Májové číslo vyjde ve čtvrtek 6. května a jeho uzávěrka je v pondělí 26. dubna.domů